نجات یافته ی تایتانیک که بزدل نامیده شد

توضیح مختصر: غرق شدن تایتانیک در سال 1912 باعث مرگ بیش از 1500 مرد، زن و کودک شد. بعضی به هر طریق ممکن بقا را انتخاب کردند، در حالی که دیگران جان خود را فدای کمک به دیگران کردند.

زمان مطالعه: 4 دقیقه

سطح: سخت

فایل صوتی

ترجمه‌ی درس

بازمانده تایتانیک به خاطر زنده ماندش بزدل نامیده شد

هنگامی که تایتانیک در سال ۱۹۱۲ در اقیانوس اطلس شمالی به یک کوه یخ برخورد کرد، ۱۵۱۷ زن، مرد و کودک در آرامگاه خود در اعماق دریا مدفون شدند. ماسابومی هوسونو بین آنها نبود.

ماسابومی تنها فرد ژاپنی بود که از غرق شدن تایتانیک نجات یافت. او یکی از معدود افراد خوش شانسی بود که با یک قایق نجات فرار کرد. او پس از بازگشت به ژاپن چندان خوش شانس نبود. او به خاطر اینکه مسئولیت کارش را نپذیرفته بود، بزدلی بی شرم نامیده شد.

ماسابومی همراه با ۲۲۰۸ مسافر دیگر سوار بزرگترین وسیله متحرک ساخته دست بشر شد. او در ساعات بامداد ۱۵ آوریل در یک کشتی بدفرجام از خواب بیدار شد.

ماسابومی به زور به عرشه کشتی راه پیدا کرد. او گفت: « تمامی چشمک‌های مبهم منورها و صداها بسیار وحشتناک بود. حالتی از مرگ و نابودی مطلق همه‌جا را فرا گرفته بود.»

ماسابومی خود را به چیزی اجتناب ناپذیر سپرد. او معتقد بود که هیچ چاره ای جز شریک شدن در سرنوشت تایتانیک ندارد.

در حالی که در ذهنش با همسرو فرزندانش در ژاپن وداع می‌کرد، به تماشای زنان و کودکانی که در حال سوار شدن به قایق نجات شماره ۱۰ بودند، پرداخت. یک افسر فریاد زد: «برای دو نفر دیگر جا هست». ماسابومی متوجه شد که یک مرد به داخل قایق پرید. او هم بدون لحظه ای فکر همان کار را کرد.

ماسابومی در قایق صدای فریاد کسانی که غرق می شدند، بچه هایی که برای پدرانشان ضجه می زدند و زنانی که برای شوهرانشان مویه می کردند، را می شنید. او در ناامیدی بی حد و حصری فرو رفت.

او پس از بازگشت به ژاپن، در اذهان عمومی به عنوان یک بزدل مورد نکوهش قرار گرفت و از کارش اخراج شد. بعضی ها گفته اند که این امر به این خاطر است که او به روحیه ایثار و فداکاری سامورایی خیانت کرده است. مارگارت دی مهل یک استاد دانشگاه غربی معتقد است که ماسابومی به این دلیل محکوم شد که ژاپن را در چشم جهانیان خجل کرد.

با اینکه بعضی ها می گویند نکوهش ماسابومی یک واکنش منحصرا ژاپنی بود، برخی دیگر به واکنشی مشابه در بریتانیا اشاره می کنند. بازرگان انگلیسی جوزف ایسمای مدیرعامل شرکت مالک تایتانیک بود. او نیز از غرق شدن جان سالم به در برد. او هم مانند ماسابومی به دلیل فرار از کشتی در زمانی که هنوز زنان و کودکان سوار کشتی بودند به شدت مورد انتقاد قرار گرفت.

هیچ کس نمی داند که در برابر مرگ چه واکنشی نشان خواهد داد. با اینکه انتخاب زندگی واکنشی طبیعی است، همه این کار را نمی کنند. بنجامین گوگنهایم، مسافر تایتانیک فداکاری را انتخاب کرد. او به جای نجات جان خود، همسرش را سوار یک قایق نجات کرد. او پس از کمک به بچه های بیشتری برای سوار شدن به قایقهای نجات، به اتاق خود بازگشت تا لباس عصرانه اش را به تن کند و گل سرخی در جیب کتش بگذارد. او گفت: «ما بهترین لباسهایمان ها را پوشیدیم و آماده شدیم تا مثل نجیب زادگان غرق شویم.» گوگنهایم و پیشخدمت مخصوصش آخرین بار در حالی دیده شدند که روی صندلی های عرشه ی کشتی نشسته و سیگار می کشیدند و براندی می نوشیدند.

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.

📍 شما در حال مشاهده درس 1 در فصل 25 از دوره زیر هستید:

داستان های کوتاه

92 فصل | 184 درس

1. نجات یافته ی تایتانیک که بزدل نامیده شد 👁

درس بعدی :  تمرین مکالمه 2. تمرین مکالمه