مردی که ۷ بار دچار صاعقه زدگی شد

توضیح مختصر: در این نوشته به داستان عجیب مردی می‌پردازیم که در طول زندگی خود، هفت بار مورد اصابت صاعقه قرار گرفته است. طوری که به وی لقب مرد صاعقه گیر داده‌اند.

زمان مطالعه: 5 دقیقه

سطح: ساده

دانلود اپلیکیشن «زبانشناس»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زبانشناس» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زبانشناس»

فایل صوتی

ترجمه‌ی درس

مرد صاعقه گیر: کسی که از هفت بار اصابت صاعقه، جان سالم به در برد!

مرد صاعقه گیر

روی سالیوان، برخلاف تمامی احتمالات موجود، در طول زندگیاش هفت بار توسط رعدوبرق مورد اصابت قرار گرفته است. دفعه‌ی اول که رعدوبرق آقای سالیوان را زد، ایشان به‌عنوان یک محیط‌بان در پارک ملی شناندوا کار میکرد. طوفان شده بود و او وسط طوفان روی یک برج ایستاده بود. در اینجا بود که متوجه شد که اصلاً در جای امنی قرار ندارد و تصمیم گرفت که از مهلکه بگریزد. چند قدمی از برج دور نشده بود که یک‌دفعه بوووووم! اولین رعدوبرق به وی برخورد کرد.

اولین صاعقه هنگامی به مرد صاعقه گیر اصابت می‌کند که در حال فرار از طوفان بود.

برای 27 سال بعد، دیگر اتفاقی برای آقای سالیوان نیفتاد و رعدوبرقی به وی اصابت نکرد. تا اینکه روزی در سال 1969، وی در حال رانندگی بود و از یک جاده‌ی کوهستانی پایین میآمد که رعدوبرقی از داخل پنجره‌ی باز ماشین به وی زد! (اگر رعدوبرق به ماشین بزند معمولاً اتفاقی برای سرنشینان نمیافتد اما از شانس بد آقای سالیوان، پنجره‌ی ماشین وی باز بود و رعدوبرق از وسط پنجره به وی زد!) آقای سالیوان بیهوش شد و ماشینش هم تصادف کرد. سومین صاعقه‌زدگی دقیقاً یک سال بعد اتفاق افتاد. او داشت در باغچه‌اش کار میکرد که رعدوبرق به وی اصابت کرد و او به هوا پرتاب شد. خیلی جالب است که ماه بعد نیز همسرش مورد اصابت رعدوبرق قرار گرفت. دوباره در سال 1972، آقای سالیوان وقتی در حال کار کردن در یک اردوگاه بود، برای بار چهارم مورد اصابت رعدوبرق قرار گرفت. این بار موهای سرش سوخت!

بعد از 4 بار رعدوبرق زدگی، سالیوان رفته‌رفته موردتوجه افراد و رسانه‌ها قرار گرفت و در برنامه‌های تلویزیونی زیادی ظاهر شد. به او لقب انسان صاعقه گیر داده بودند. اما این پایان کار نبود! دوباره سال بعد رعدوبرق وی را زد و دوباره موهای سرش آتش گرفت و به هوا پرتاب شد. آقای سالیوان ادعا میکرد که خواب رعدوبرق گرفتگی بار چهارم و پنجم را از پیش دیده بود. و ازآنجاییکه به دنبال آن خواب، خواب دیگری ندیده بود، با خود فکر میکرد که خدا به وی استراحتی داده است.

آقای سالیوان به طرز عجیبی میگفت: خدا من را به دلایل خوبی بخشیده است. این موضوع تنها بین من خدا است و هیچ‌کسی هیچ‌وقت نخواهد فهمید.

اما ظاهراً او اشتباه میکرد. چون دو بار دیگر در طول زندگیاش مورد اصابت رعدوبرق قرار گرفت. آخرین مورد در سال 1977 بود. وقتیکه داشت ماهیگیری میکرد. ایشان بعداً ادعا کرد که بعد از اصابت رعدوبرق، خرسی برای خوردن ماهیها به وی حمله کرد که این موضوع قوز بالای قوز شده بود!

مرد صاعقه گیر، آخرین بار در حال ماهیگیری مورد اصابت صاعقه قرار گرفت و پس از آن یک خرس به وی حمله کرد!

اصابت رعدوبرق به افراد چیزی نیست که خیلی نادر باشد. همه‌ساله 24 هزار نفر جان خود را به خاطر رعدوبرق از دست میدهند.

احتمال اصابت صاعقه آنقدر هم که فکر می‌کنیم کم نیست. اما احتمال اینکه صاعقه دو بار به یک نفر بزند، خیلی خیلی کم است.

اما احتمال اینکه انسانی دو بار رعدوبرق بخورد بسیار ناچیز است. در زبان انگلیسی ضرب‌المثلی هست که میگوید: رعدوبرق هیچ‌وقت دو بار نمیزند. این ضرب‌المثل برای توضیح این موضوع است که احتمال اینکه رخدادی بد برای یک نفر دو بار اتفاق بیفتد بسیار نادر است. احتمال اینکه رعدوبرق برای دو بار، یک نفر را بزند، 1 در 9 میلیون است. حال فکر میکنید که احتمال اینکه یک نفر 7 بار مورد اصابت رعدوبرق قرار بگیرد چقدر است؟ اگر عددی را به دست آورید که خیلی بزرگ باشد، تقریباً به خال زده‌اید. زیرا این احتمال چیزی نزدیک به یک در صد دسیلیون است . یعنی عدد یک که 35 تا صفر بعدازآن باشد:

100000000000000000000000000000000000

حال شما چه فکر میکنید؟ آیا روی سالیوان خوش‌شانس‌ترین آدم روی زمین است یا بدشانس‌ترین آدم است؟

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.

📍 شما در حال مشاهده درس 1 در فصل 64 از دوره زیر هستید:

داستان های کوتاه

92 فصل | 184 درس

1. مردی که ۷ بار دچار صاعقه زدگی شد 👁

درس بعدی :  تمرین مکالمه 2. تمرین مکالمه