معلم ناجی مدرسه

توضیح مختصر: تیراندازی به جمع، در مدارس دولتی ایالات متحده، واقعیتی ترسناک است و گاه و بی گاه چند نفر از دانش آموزان، معلمان و والدین بخت برگشته باید با تیراندازی غم انگیز در مدرسه محلی خود مواجه شوند.

زمان مطالعه: 4 دقیقه

سطح: سخت

فایل صوتی

ترجمه‌ی درس

معلم با یک بغل کردن ساده مانع تیراندازی جمعی می شود

صبح یکی از روزهای ماه آوریل سال 1999 دبیرستان کلمباین در کلرادو به صحنه یک فاجعه وحشتناک تبدیل شد.

اریک هریس و دیلان کلِبُلد هنگام کشتن 13 نفر و زخمی کردن 20 تن دیگر می خندیدند و از خوشحالی سر و صدا راه انداخته بودند. قربانیان بی گناه معلمان و همکلاسی های آنها بودند. قاتلان نوجوان پس از آن اسلحه را رو به خود گرفتند.

بعضی از مردم بازی های ویدئویی خشونت آمیز و موسیقی را عامل رفتار آنها دانسته و آنها را مورد سرزنش قرار دادند. برخی دیگر گفتند که قلدری عامل اصلی آن است. گروهی دیگر هریس را یک بیمار روانی دیرینه می دانند كه به دوست عصبانی و ناامید خود جهت داده بود.

برخی از آنها انگشت اتهام را به طرف قوانین اسلحه لیبرال آمریکا گرفتند. آنها گفتند اگر اسلحه در ایالات متحده به اندازه کافی در دسترس نبود، کشتار کلمباین هرگز اتفاق نمی افتاد.

آمریکا بیش از هر کشور دیگری اسلحه دارد. این کشور همچنین تیراندازی های جمعی بیشتری نیز دارد.

از سال 1973 به بعد هیچ سالی بدون مرگ و میر ناشی از اسلحه در زمینهای مدرسه نگذشته است.

صبح یکی از روزهای شنبه در سال 2016، مدرسه راهنمایی پاین در نوادا نیز صحنه تیراندازی دیگری در مدرسه بود.

یک دانش آموز 14 ساله در ساعت 9 صبح در یک سالن شلوغ سه گلوله شلیک کرد. دانش آموزان فرار کردند، اما دو نفر تیر خوردند.

تیرانداز، جیمز نیومن با بی فکری و لجاجت تلاش می کرد تا کلمباین دیگری بیافریند. با این حال او در آغاز راهش متوقف شد. نه با یک گلوله. نه با یک ضربه. نه به خاطر بیدار شدن وجدانش در لحظه ی آخر. بلکه با یک بغل کردن.

جنیس فِیگِن معلم ورزش وقتی صدای شلیک گلوله را شنید از در کافه تریا وارد شد.

او هیاهو را دید و نتوانست باور کند که چه اتفاقی در حال وقوع است. او نیومن را«خیلی خوب» می شناخت. آنها بارها با هم گفتگو کرده و از آن لذت برده بودند. او نیومن را دانش آموزی ناراضی یا مشکل ساز نمی دانست.

فِیگین او را متقاعد کرد که سلاح را بیاندازد. سپس او را محکم در آغوش گرفت تا معلمان دیگر از راه رسیدند.

فِیگِن توضیح داد: «… او را محکم بغل کردم و به او گفتم او را رها نخواهم کرد. خوشحالم که به خیر گذشت و هیچکس کشته نشد. من برای او غمگین بودم چون او را می شناختم … می دانستم از آن لحظه دیگر زندگی او مثل همیشه نخواهد بود.

نیومن به پلیس گفت که قتل عام كلمباین را در اینترنت جستجو كرده بود. او گفت که به این دلیل دست به این تیراندازی زد که از «احمق» خطاب شدن توسط مردم خسته شده بود. او برای تیراندازی از تفنگ دستی مادرش استفاده کرد. نیومن تحت بازداشت خانگی قرار گرفت و به 200 ساعت خدمات اجتماعی محکوم شد.

اگر اقدامات شجاعانه جنیس فیگن نبود، شاید همه چیز برای همه بسیار بدتر می شد.

قوانین سختگیرانه تر اسلحه می تواند از تیراندازی های مدرسه در ایالات متحده جلوگیری کند، اما سخنان مهرآمیزتر، در آغوش گرفتن و درک نیز می تواند بسیار موثر باشد.

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.

📍 شما در حال مشاهده درس 1 در فصل 22 از دوره زیر هستید:

داستان های کوتاه

92 فصل | 184 درس

1. معلم ناجی مدرسه 👁

درس بعدی :  تمرین مکالمه 2. تمرین مکالمه