نجات يافتگان

توضیح مختصر: شاید تاکنون خیلی شنیده باشید که افرادی برخلاف تمامی احتمالات از یک فاجعه، مثل سیل یا زلزله، جان سالم به در می‌برند. شاید حتی برخی از این افراد را در تلویزیون و رسانه‌ها هم دیده باشید. اما آیا تاکنون به این فکر کرده‌اید که این افراد چه خصوصیات مشترکی دارند؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه

سطح: سخت

فایل صوتی

ترجمه‌ی درس

خصوصیات مشترک نجات‌یافتگان چیست

نجات‌یافتگان

یوانجیانگ پس از مدت هشت روز که زیر آوار زلزله‌ای در چین مدفون شده بود، از این زلزله جان سالم به در برد. وی هیچ غذا و آبی نداشت که بخورد؛ بنابراین از کاغذهایی که دور و برش بود میخورد و ادرار خودش را مینوشید. یوانجیانگ هیچ آموزشی برای زنده ماندن در شرایط سخت ندیده بود. او تنها یک مدیر بازرگانی بود، بااین‌وجود، برخلاف تمامی انتظارات، او بیشتر از تمامی کسانی که تاکنون زیر آوار گیر افتاده بودند، زنده ماند.

این موضوع چگونه ممکن است؟ فیلم‌ها و کتاب‌ها معمولاً نجات‌یافتگان را افرادی سخت‌جان و با اعتمادبه‌نفس بالا، که همه‌چیز را میدانند، ترسیم میکنند. اما در عمل چه اتفاقی میفتد؟ چه کسی احتمال بیشتری دارد که در شرایط سخت زنده بماند؟

این سؤالی است که نویسنده‌ای به نام لارنس گنزالس بسیار علاقه‌مند به پاسخ دادن به آن است. وقتی یک فاجعه رخ میدهد، گنزالس به دنبال اخبار افرادی است که برخلاف دیگران که همگی کشته‌شده‌اند، نجات‌یافته‌اند. سپس وی با این افراد ارتباط برقرار میکند و داستانشان را میپرسد. او این کار را برای سالیان زیادی انجام داده است.

بر اساس صحبت‌های آقای گنزالس، اکثر نجات‌یافتگان خصوصیات یکسانی را با یکدیگر به اشتراک دارند.

شاید برایتان جای تعجب داشته باشد اما اکثر نجات‌یافتگان، قویترین یا ماهرترین فرد گروه نیستند. در حقیقت، افراد قدرتمند جزو اولین کسانی هستند که کشته میشوند. وی میگوید که افرادی مثل کادر نیروی دریایی خطرات بیدقت زیادی را میپذیرند، که این موضوع باعث میشود به‌احتمال بالاتری کشته شوند.

در مقابل، برای بچه‌های کوچک و افرادی با کمترین تجربه در موقعیت‌های خاص، احتمال بیشتری وجود دارد که زنده بمانند زیرا خطرات کمتری را به جان میخرند.

گنزالس میگوید که متواضع بودن یکی از ویژگیهای بارز نجات‌یافتگان است. وی همچنین اضافه میکند که اکثر نجات‌یافتگان خودشان را همانند یک قربانی نمیبینند. بلکه به‌جای ناله یا شکایت نسبت به اشتباهی که رخ‌داده، نجات‌یافتگان تلاش میکنند که مثبت بمانند.

نجات‌یافتگان، علاوه بر اینکه متواضع هستند، خودرأی نیز هستند. وقتیکه برج‌های تجارت جهانی توسط هواپیماهای ربوده‌شده توسط هواپیماربایان مورد اصابت قرار گرفت، صدها نفر درون این برج‌ها گیر افتاده بودند. مأموران امنیتی به این افراد میگفتند که در جای خود بمانند و منتظر کمک باشند. اکثر افرادی که به این حرف گوش دادند هلاک شدند. اما آن‌هایی که قوانین را رعایت نکرده بودند بیشتر زنده ماندند.

اکثر نجات‌یافتگانی که آقای گنزالس با آن‌ها مصاحبه کرده بود نقطه اشتراک دیگری نیز داشتند - آن‌ها روابط خانوادگی قویتری داشتند. اکثر این نجات‌یافتگان میگفتند که هیچ‌وقت امید خودشان را به زندگی از دست ندادند زیرا واقعاً میخواستند که برای یک‌بار دیگر عزیزشان را ببینند. ویکتور فرانکل، از نجات‌یافتگان هولوکاست، موفق شد که در کمپ‌های مرگ نازیها به مدت سه سال زنده بماند، به خاطر اینکه مصمم بود که یک‌بار دیگر همسرش را ببیند.

شما چه فکر میکنید؟ الآن که بعضی ویژگیهای نجات‌یافتگان را یاد گرفتید، آیا فکر میکنید که میتوانید یکی از این افراد باشید؟

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.

📍 شما در حال مشاهده درس 1 در فصل 63 از دوره زیر هستید:

داستان های کوتاه

92 فصل | 184 درس

1. نجات يافتگان 👁

درس بعدی :  تمرین مکالمه 2. تمرین مکالمه