کندترین رکورد ماراتن

توضیح مختصر: وقتی از ماراتن های المپیک سخن به میان می‌آید، بیشتر ورزشکاران رویای مدال طلا و حتی شکستن رکورد جهانی را در سر می‌پرورانند. با وجود این، این هفته نگاهی به ماجرای عجیب مردی می‌اندازیم که به جای کسب رکورد سریعترین زمان ماراتن جهان، رکورد جهانی کندترین زمان ماراتن را از آن خود کرد.

زمان مطالعه: 4 دقیقه

سطح: سخت

فایل صوتی

ترجمه‌ی درس

مردی که رکورد جهانی کندترین مارتن را شکست

المپیک فرصتی برای تجلیل از قویترین و سریعترین ورزشکاران جهان است، اما به ندرت درباره ضعیف ترین‌ها یا کندترین ها چیزی می‌شنویم. شیزو کاناکوری یک استثنا است. او دارنده ی رکورد جهانی کندترین ماراتن المپیک است. او مسابقه را پس از ۵۴ سال و ۸ ماه و ۶ روز و ۵ ساعت و ۳۲ دقیقه به پایان برد.

کاناکوری دونده‌ی کندی نبود. برعکس، او، قبل از رفتن به المپیک ۱۹۱۲، با ۲ ساعت و ۳۲ دقیقه و ۴۵ ثانیه، رکوردی جهانی در ماراتن ثبت کرده بود. او در المپیک استکهلم بیشترین شانس برنده شدن را داشت.

این اولین باری بود که ژاپن یا هر کشور آسیایی دیگری در المپیک شرکت می‌کرد. کاناکوری یکی از دو ورزشکاری بود که به نمایندگی از ژاپن در المپیک حضور می‌یافتند.

علیرغم اینکه کاناکوری بیشترین شانس برنده شدن را داشت، از همان ابتدا شرایط طوری پیش آمد که شانس برنده شدنش از بین رفت. او سریع می‌دوید اما دونده‌ی کم تجربه‌ای بود که بیش از ۲۰ سال سن نداشت. علاوه بر این، او برای رسیدن به استکهلم باید ۱۸ روز با کشتی و قطار سفر می کرد. کاناکوری در هر توقفی دور کشتی یا ایستگاههای قطار می‌دوید. تا در طول سفر طاقت فرسای خود، زمانی را هم صرف تمرین نماید. سرانجام وقتی رسیدند، کاناکوری و هم تیمی او نتوانستند غذای محلی آنجا را بخورند. هم تیمی او مریض شد و کاناکوری مجبور شد از او مراقبت نماید و این کار بیشتر وقتی که برای تمرین صرف می‌کردند را، گرفت.

روز ماراتن بسیار داغ و سوزان بود. کاناکوری بیست و هفت کیلومتر مانده به خط پایان به دلیل گرمازدگی از حال رفت و مزرعه داران محلی از او مراقبت کردند. فقط کاناکوری نبود که این اتفاق برایش افتاد. تعداد زیادی از دونده‌ها در آن روز از حال رفتند و بر زمین افتادند. حتی فرانچسکو لازارو جان خود را از دست داد. شصت و هشت دونده از سراسر جهان وارد رقابت شدند اما فقط نیمی از آنها از خط پایان گذشتند.

کاناکوری برخلاف دونده های دیگر که از دور مسابقه خارج شدند، هیچ وقت شکست خود در اتمام مسابقه را به مسئولین آن گزارش نداد. نام او را در فهرست گمشده‌ها نوشتند.

کاناکوری به ژاپن برگشت و تمریناتش را ادامه داد و در دو المپیک دیگر در بلژیک و فرانسه شرکت کرد. در وطنش او را پدر ماراتن ژاپن می‌نامیدند اما در سوئد از او با عنوان دونده‌ی گمشده‌ی ماراتن یاد می‌کردند.

مقامات سوئدی پس از ۵۰ سال کشف کردند که او در ژاپن زنده و سالم بود. آنها در سال ۱۹۶۷ از او دعوت کردند تا بازگشته و مسابقه را به پایان ببرد. او سرانجام در سن ۷۵ سالگی از خط پایان گذشت. او گفت: «سفری طولانی بود. در طول راه ازدواج کردم، صاحب شش فرزند و ده نوه شدم.»

عبور کاناکوری بعد از ۵۴ سال از خط پایان

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.

📍 شما در حال مشاهده درس 1 در فصل 36 از دوره زیر هستید:

داستان های کوتاه

92 فصل | 184 درس

1. کندترین رکورد ماراتن 👁

درس بعدی :  تمرین مکالمه 2. تمرین مکالمه