آزار و اذيت جنسي در سراسر جهان

توضیح مختصر: آزار و اذیت جنسی زنان و خشونت علیه آن‌ها مسئله‌ای جهانی است. در این داستان نیز به این موضوع می‌پردازیم که چقدر زندگی کردن به‌عنوان یک زن می‌تواند ترسناک باشد.

زمان مطالعه: 4 دقیقه

سطح: سخت

دانلود اپلیکیشن «زبانشناس»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زبانشناس» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زبانشناس»

فایل صوتی

ترجمه‌ی درس

 آزار و اذیت و خشونت های جنسی علیه زنان، هنوز هم مسئله‌ی خیلی مهمی در دنیای امروز است.

آزار و اذیت جنسی در سراسر جهان

در نگاه اول، همه‌چیز عادی به نظر میرسد. سیسا ساعت 6 برای کار کردن از خانه بیرون میزند درحالیکه شلوار محلی مردانه پوشیده است و آماده‌ی واکس زدن کفش‌ها و یا آجر گذاری است. اما اکثر افراد محل میدانند که سیسا رازی را درون خود پنهان دارد. علیرغم لباس مردانه و سر تراشیده، او در حقیقت یک زن است. او برای مدت 4 دهه قیافه‌ی خود را شبیه مردان درآورده است تا بتواند در کنار آن‌ها کار کند.

سیسا برای شش ماه حامله بود که همسرش، نان‌آور خانواده، مریض شد و مرد. در آن زمان، کار کردن زن در جامعه‌ی مصر تابو بود و اصلاً چنین چیزی شنیده نشده بود. تعداد اندکی از زنان هم که کار میکردند معمولاً تحت آزار و اذیت شدید جنسی و تبعیض بودند. به‌جای این، از زنانی مثل سیسا که شوهرشان مرده است انتظار میرفت که دوباره ازدواج کنند.

برادران سیسا به‌طور مداوم برای وی خواستگاران جدید میآوردند. اما وی میگفت که ترجیح میدهد که خاک بخورد تا اینکه همسری دیگر اختیار کند. بنابراین 40 روز بعد از مرگ شوهرش، وی موهای سرش را تراشید، تعدادی لباس مردانه پیدا کرد و تصمیم گرفت که زین پس مثل مردها زندگی کند. وی برای مدت 43 سال به همین صورت زندگی کرده است و میگوید که در لباسی مردانه خواهد مرد.

خیلی از ما ممکن است با خود فکر کنیم که در آن زمان زندگی زنان چقدر سخت میتوانست باشد؟ امروز چطور؟

یک بازیگر مرد 24 ساله‌ی مصری به نام ولید حماد میخواست که پاسخ همین سؤال را بیابد. زن بودن در بیرون از خانه در پایتخت مصر، قاهره چگونه میتواند باشد؟ آیا واقعاً مصر، همان‌طور که بسیاری از فعالان اجتماعی ادعا میکنند با یک اپیدمی از آزار و اذیت جنسی مواجه است؟

وی قبل از اینکه به خیابان‌ها برود، به مدت 4 ساعت مورد آرایش زنانه قرار گرفت تا به‌صورت زن‌ها دربیاید، ابروانش را اصلاح کرد، موهای دستش را تراشید، کلاه‌گیسی روی سرش گذاشت و همانند زنان لباس پوشید. وی همچنین یک دوربین مخفی همراه خود داشت تا تجربه‌اش را مستندسازی نماید (فیلم مربوطه را از اینجا ببینید.).

ولید میگوید که پس از چند دقیقه که به پیاده‌روهای اطراف خیابان قدم گذاشت، احساس میکرد که زیر یک میکروسکوپ قرار گرفته است. مردها به وی زل میزدند و برای مسائل جنسی به وی نزدیک میشدند و در قبال رابطه‌ی جنسی به وی پیشنهاد مالی میدادند. مسائل وقتیکه مردی به مدت 45 دقیقه وی را تعقیب میکرد، حتی پیچیده‌تر و خطرناک‌تر نیز شد! آن مرد دست ولید را گرفت و ملتمسانه از وی تقاضای شماره‌ی تلفنش را میکرد و اصرار داشت که با وی ملاقاتی داشته باشد.

 آزار و اذیت زنان تنها محدود به یک شهر و یک کشور نیست و در همه جای دنیا وجود دارد. به‌عنوان‌مثال، خانمی در نیویورک از خود فیلمی به طور مخفیانه، در حال پرسه زدن در شهر، گرفته است که در آن نزدیک به صد بار مورد آزار اذیت جنسی قرار گرفته است.

ولید تأیید میکند که واقعاً ترسیده بود. و میگوید که نمیتواند تصور کند که زندگیاش هرروز مثل آن، مانند آنچه خیلی از زنانی که سراسر دنیا تجربه میکنند، بگذرد.

آزار و اذیت جنسی چیزی نیست که تنها مختص مصر باشد. در ویدئوی دیگری در شهر نیویورک آمریکا، زنی فیلمی از خود گرفته است که در آن وی به‌اندازه‌ی 100 بار، در یک روز که در خیابان‌های نیویورک قدم میزد مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته است.

در آمریکا و مصر، این‌چنین آزار و اذیت‌های جنسی معمولاً خیلی زیاد رخ میدهد. در کشور ما این موضوع چطور است؟

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.

📍 شما در حال مشاهده درس 1 در فصل 75 از دوره زیر هستید:

داستان های کوتاه

92 فصل | 184 درس

1. آزار و اذيت جنسي در سراسر جهان 👁

درس بعدی :  تمرین مکالمه 2. تمرین مکالمه