آستینهایت را بالا بزن

توضیح مختصر: اهدای خون به معنای اهدای زندگی است. شاید خون شما بدن نیمه جانی را نجات دهد. شاید هم اگر مثل جیمز هریسون باشید، میلیونها نوزاد را بتوانید نجات بدهید.

زمان مطالعه: 4 دقیقه

سطح: سخت

فایل صوتی

ترجمه‌ی درس

خون جیمز هریسون حاوی نوعی آنتی بادی است که جان هزاران نوزاد را نجات داده است

آستینهایت را بالا بزن

جیمز هریسون جان بیش از 2000000 نوزاد را نجات داده است. خون او حاوی نوعی آنتی بادی بسیار نادر به نام آنتی دی است که برای تولید واکسن بیماری رزوس به کار می رود. این بیماری موجب حمله‌ی آنتی بادی‌های موجود در خون مادر به گلبولهای قرمز جنین او می‌شود. بیماری رزوس تا قبل از کشف واکسن آن از طریق خون جیمز، سالانه جان هزاران نوزاد را می‌گرفت.

داستان شگفت‌انگیز و نجات‌بخش جیمز، در سال 1951 شروع شد. در سن 14 سالگی، یکی از ریه هایش را از بدنش خارج کردند. او در طول عملی 11 ساعته سیزده لیتر خون از دست داد.

خونی که او آن روز در طی عمل دریافت کرد، از اهدا کنندگانی ناشناس بود. روز بعد، پس از شنیدن ماجرا او عهد کرد که به یک اهداکننده‌ی خون تبدیل شود. جیمز به عهدش وفا کرد. او هم در عمل و هم در ظاهر آستین‌هایش را بالا زد و وارد عمل شد. او از سن 18 سالگی تقریبا هر هفته خون اهدا کرده است. امروز او رکورد دار بیشترین مقدار خون اهدا شده توسط یک انسان است.

جیمز هریسون رکورددار بیشترین اهدای خون است

لقب او، مرد بازو طلایی است. این لقب فقط به خاطر میزان خونی نیست که در طول عمرش اهدا کرده، بلکه به خاطر اثر معجزه گونه‌ی خون او نیز هست. هنگامی که مادری مبتلا به بیماری رزوس واکسن ساخته شده از خون جیمز را دریافت می‌کند، جان دو نفر نجات می‌یابد. از قضا یکی از این افراد دختر خودش بود که پس از دریافت واکسن اسکات، نوه‌ی جیمز را با موفقیت به دنیا آورد.

آننتی بادی نادر آنتی دی در خون جیمز برای ساختن واکسن آنتی دی لازم است. فقط 50 نفر دیگر در استرالیا هستند که این نوع خون نادر را دارند. جیمز اکنون در دهه‌ی هشتم زندگی‌اش است و طبق قانون استرالیا، به زودی باید از اهدای خون بازنشسته شود. وقتی این اتفاق بیافتد سایر اهدا کنندگان خون معجزه گر باید دست به کار اهدا شوند.

مردم جیمز را قهرمان می‌نامند، اما خودش فکر نمی‌کند کار مهمی کرده است. جالب اینجاست که جیمز از سوزن و خون می‌ترسد. او هیچ وقت فرو رفتن سوزن در بازویش را نگاه نمی‌کند و از آن روی بر می‌گرداند و جای دیگری را نگاه می‌کند. این ترس، مانع از هزاران بار اهدای خون و نجات جان میلیون‌ها نفر نشده است.

جیمز در حال اهدای خون

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.

📍 شما در حال مشاهده درس 1 در فصل 54 از دوره زیر هستید:

داستان های کوتاه

92 فصل | 184 درس

1. آستینهایت را بالا بزن 👁

درس بعدی :  تمرین مکالمه 2. تمرین مکالمه