گذرنامه فروشی

توضیح مختصر: آیا تا به حال نام کشور سنت کیتس و نویس را شنیده‌اید؟ این کشور جزیره‌ای در دریای کارائیب است که راهی ابتکاری برای کسب درآمد پیدا کرده است. آنها تصمیم گرفتند تابعیت کشورشان را بفروشند.

زمان مطالعه: 5 دقیقه

سطح: سخت

فایل صوتی

ترجمه‌ی درس

گذرنامه‌ی کشور گذرنامه‌فروشی برای فروش

گذرنامه‌فروشی

به گفته سازمان ملل متحد، 19.5 میلیون پناهنده در سراسر جهان وجود دارد. بسیاری از آنها فقیر و نیازمند حمایت هستند. آنچه اکثر مردم نشنیده اند، حکایت افراد بسیار ثروتمندی است که به راحتی می توانند زندگی جدیدی خارج از کشور خود بخرند. برای مثال در ایالات متحده، خارجی‌هایی که 500 هزار دلار در کسب و کاری در آمریکا سرمایه گذاری کنند، می‌توانند ویزای اقامت دائم دریافت کنند.

کشور سنت کیتس و نویس این کار را یک گام به جلو برده است. این کشور جزیره‌ای است که اقیانوس‌ها، جنگل‌ها و کوهستان‌های زیبایی دارد، اما به جز این‌ها چیز زیادی ندارد. در اواخر دهه 90، اقتصاد سنت کیتس و نویس دچار مشکل شد. اما وندل لارنس راه حل جالبی پیدا کرد پیدا کرد.

کشور سنت کیتس و نویس

لارنس زمانی برای وزارت دارایی کار می‌کرد که دولت در بدهی عظیمی بود. صنعت شکر که یک چهارم شهروندان این کشور را به کار گرفته بود، سقوط کرده بود. بدتر از همه اینکه طوفانی عظیم در سال 1998 جزیره را درنوردید و در سال 1999 نیز دو طوفان دیگر رخ داد. بازسازی اساسی لازم بود، اما آن‌ها پولی نداشتند.

لارنس شرکتی خارجی پیدا کرد که می خواست با سنت کیتس و نویس جهت فروش گذرنامه شریک شود. نقشه ساده بود. در ازای کمک مالی معادل250 هزار دلار یا 400 هزار دلار سرمایه گذاری در املاک و مستغلات، هر کسی می توانست گذرنامه و حق شهروندی دریافت نماید.

همه با این کار موافق نبودند. برای بسیاری از مردم تابعیت اختصاصی است. برخی از افراد می‌گفتند که ممکن است خارجی‌‌ها کل کشور را تصاحب کنند. لارنس به آنها گفت که نگران نباشند. آنها شهروند خواهند بود اما حق رأی نخواهند داشت.

اجازه شروع این برنامه صادر شد. برخی از مشتریان دنبال محلی برای مخفی‌کردن پول خود از کشورهای تابعه اصلی‌شان بودند، حال آنکه مشتریان دیگر در جستجوی سفرِ بدون ویزایی بودند که گذرنامه سنت کیتس و نویس امکانش را برای آنها فراهم می‌کرد. اتباع سنت کیتس و نویس (که عضو کشورهای مشترک المنافع بریتانیا است) بدون ویزا به بیش از 100 کشور دسترسی دارند.

فروش گذرنامه

این نقشه نتیجه‌ای باورنکردنی داشت. آنها در زمان اوج برنامه 2000 گذرنامه در سال می‌فروختند. در نهایت این طرح زمانی به انتها رسید که مجرمان بین‌المللی شروع به استفاده از گذرنامه سنت کیتس و نویس کردند. ناگهان کشورها شروع به بررسی دقیق این گذرنامه (که زمانی مورد احترام بود) کردند. کانادا حتی گفت که به دارندگان غیربومی گذرنامه سنت کیتس و نویس بدون ویزا اجازه ورود نخواهد داد. بازار فروش این گذرنامه ها نیز مانند بازار سابق شکر سقوط کرد.

لارنس می گوید که اصلا متأسف نیست. این طرح مبلغ هنگفتی درآمد داشت و اقتصاد کشور را بهبود بخشید. مردم دیگر مخالف بودند. یک زن محلی می گفت: “این اشتباه است. راه‌های مشروع زیادی برای به دست آوردن پول هست. کار دیگری بکنید. ما را به فروش نگذارید.

سنت کیتس و نویس ممکن است یکی از اولین‌ها باشد اما آخرین آن‌ها نیست. در حال حاضر مالت مشغول فروش تابعیت است اما گذرنامه اتحادیه اروپا ارزان نیست. در حال حاضر قیمت آن 1.5 میلیون یورو است.

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.

📍 شما در حال مشاهده درس 1 در فصل 47 از دوره زیر هستید:

داستان های کوتاه

92 فصل | 184 درس

1. گذرنامه فروشی 👁

درس بعدی :  تمرین مکالمه 2. تمرین مکالمه