تک همسرگزينی

توضیح مختصر: در این نوشته به داستان زوجی می‌پردازیم که بیش از هشتاد سال است که باهم زندگی می‌کنند. یعنی مدت‌زمان زندگی مشترک این زوج، از طول زندگی خیلی از انسان‌های کره‌ی زمین هم بیشتر است. این دو زوج نماد ازدواج‌های موفق و مادام‌العمر هستند.

زمان مطالعه: 5 دقیقه

سطح: سخت

فایل صوتی

ترجمه‌ی درس

آیا انسان ها موجوداتی با غریزه ی تک همسرگزینی هستند؟

تک همسرگزینی

هلن و موریس در سال 1929، وقتیکه نوجوان بودند همدیگر را دیدند و ازدواج کردند. و سال پیش در سال 2015، این زوج سالروز هشتادسالگی ازدواج خود را جشن گرفتند. آن‌ها بیشتر از طول عمر خیلی از انسان‌های کره‌ی زمین باهم زندگی کرده‌اند. و زندگی آن‌ها در میان سال‌ها شادی و غم، همچنان ادامه یافته است. این دو، دو فرزند خود را از دست داده‌اند و یک جنگ و بمباران خانه‌شان را پشت سر گذاشته‌اند. بعدازاینکه پسر جوانشان مرد، هلن حتی یک‌بار به خودکشی فکر کرد.

بااین‌وجود، هیچ‌گاه تعهد این زوج نسبت به یکدیگر دچار تزلزل نشد. هلن اذعان میکند که نمیداند راز خوشبختی در ازدواج در چیست، اما فکر میکند که صبر و شکیبایی خصوصیات اخلاقی خیلی مهمی است.

ازدواج هلن و موریس در سال ۱۹۳۴

معمولاً فیلم‌ها از یک چنین داستان‌هایی ساخته میشوند. خیلی افراد آرزو دارند که فردی را پیدا کنند که تا آخر عمر با وی باشند.

بااین‌وجود، زوج‌هایی مثل هلن و موریس در حال کم شدن هستند. طلاق گیری، رایج‌تر از همیشه گشته است. در برخی کشورها، بیشتر از نصف ازدواج‌ها به طلاق مینجامد.

مثلاً خانمی به نام لیندا ولف، تاکنون 23 بار در طول زندگیاش ازدواج کرده است. و در این زمینه رکورددار است. شوهر مرحومش مردی به اسم گلین ولف بود، خطیبی که در طول زندگی 29 بار ازدواج کرده بود. لیندا میگوید که عاشق احساس عاشق شدن است. و وقتیکه این احساس فروکش میکند، دنبال فردی جدید میگردد.

طلاق هرروز در حال رایج‌تر شدن است. از هر 2.7 ازدواج، یکیشان از یک جلسه رابطه‌ی نامشروع در طول ازدواج، رنج میبرد.

این موضوع برخی از انسان‌ها را به تعجب وامیدارد. آیا بشر واقعاً تک‌همسر‌گزین خلق شده است؟

دانشمندان در رابطه با این موضوع میگویند که تنها 3 تا 5 درصد پستانداران روابط مادام‌العمر و تک‌همسری تشکیل میدهند. برخی از قابل‌توجه‌ترین این حیوانات، گرگ‌ها، سگ‌های آبی و خفاش‌ها هستند. این موضوع بدین معنی است که اگر انسان‌ها چیزی شبیه حیوانات دیگر باشند، یک همسر وفادار، بسیار غیرطبیعی و عجیب است.

پروفسور پپر شوارتس که دکترای جامعه‌شناسی دارد میگوید که فکر نمیکند که انسان‌ها موجوداتی تک ‌همسر‌گزین باشند. یک موجود تک ‌همسرگزین واقعی، غاز است، که در طول زندگی حتی پس‌ازاینکه جفتش کشته شود دیگر زوج دیگری برنمیگزیند. بااین‌وجود، ایشان اعتقاد دارد که تک همسرگزینی، علیرغم اینکه حالتی غریزی در انسان‌ها نیست، باعث میشود که یک نظم اجتماعی ایجاد شود.

خیلی افراد ممکن است که مخالف این موضوع باشند. این افراد ممکن است که این موضوع را پیش بکشند که ازدواج‌های شکست‌خورده، نمیتواند نشان‌دهنده‌ی این باشد که انسان‌ها موجوداتی با غریزه‌ی تک همسرگزینی نیستند. بلکه نشان‌دهنده‌ی این است که دو نفر برای یکدیگر ساخته نشده‌اند.

برخی حتی به یار جانی (soul mate) مثل آنا و بوریز کوزلو اعتقاددارند که در ابتدا با یکدیگر ازدواج کردند. جنگ جهانی دوم آن‌ها را از هم جدا کرد، اما پس از 60 سال دوباره یکدیگر را پیدا کردند و دوباره ازدواج کردند.

برای آن‌هایی که دنبال یاری جانی هستند توصیه‌های روبرو جالب‌توجه است. بر اساس تحقیقی که روی 130 زوج در طول 6 سال انجام شده است، مهربانی و سخاوت به‌عنوان دو عامل مهم موفقیت در ازدواج شناخته شده است. مهربانی و سخاوت منجر به زندگی شاداب‌تر و ازدواج‌های سالم‌تری میشود. و پسرها و دخترهای مهربان، در عشق‌های طولانیمدت، معمولاً از دیگران سبقت میگیرند.

شما چه فکری میکنید؟ آیا بشر واقعاً به‌طور غریزی تک همسر‌گزین است؟

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.

📍 شما در حال مشاهده درس 1 در فصل 67 از دوره زیر هستید:

داستان های کوتاه

92 فصل | 184 درس

1. تک همسرگزينی 👁

درس بعدی :  تمرین مکالمه 2. تمرین مکالمه