استخراج آب از سيارک ها

توضیح مختصر: بیش از نیم‌قرن است که انسان پای در فضا گذاشته است و عطش انسان برای کشف بیشتر این فضای بیکران، پایانی ندارد. اما در این راه، انسان یک سری محدودیت‌ها دارد. ازجمله مهم‌ترین محدودیت‌ها، محدودیت آب و انرژی است.

زمان مطالعه: 4 دقیقه

سطح: خیلی سخت

فایل صوتی

ترجمه‌ی درس

 رباتهایی که منابع مورد نیاز را از سیارک ها استخراج میکنند.

استخراج آب از سیارک‌ها

مریخیها، غول‌هایی بودند که به‌اندازه‌ی بیست نفر قدرت داشتند. هنگامیکه آن‌ها به زمین حمله کردند، به نظر میرسید که همه‌چیز از دست رفته باشد. چون مریخیها خیلی قوی بودند. اما خوشبختانه، سیستم ایمنی بدن آن‌ها آن‌قدری قوی نبود که با باکتریهای شایع روی کره‌ی زمین بجنگد.

فتح مریخ توسط ادیسون، داستانی علمی تخیلی است که در سال 1898 توسط “گرت پوتمن سرویس” نوشته شد. قصه از آنجایی آغاز میشود که جنگ برای زمین پایان مییابد و انسان‌ها، بیگانگان را تا خانه‌شان در مریخ تعقیب میکنند. زمانی که این قصه نوشته میشد، نویسنده نمیتوانست چیزهایی مثل ارتباطات رادیویی، که الآن بودنشان کاملاً برای ما بدیهی است، را تصور کند. در این قصه، سفینه‌های بیگانگان، با یکدیگر توسط پرچم‌هایی ارتباط برقرار میکردند. به همان میزانی که این موضوع خنده‌دار به نظر میآید، “سرویس” به طرز عجیبی، چیزی را تصور نمود که به نظر میرسد در زندگی ما محقق شود. انسان‌ها، در طول راهشان به سمت مریخ، روی سیارکی توقف نمودند که بیگانگان روی آن در استخراج طلا بودند.

برگردیم به سال 2015، یک شرکت کاملاً واقعی به نام منابع سیاره‌ای (Planetary Resources)، برنامه‌ریزی کرده است که در آینده‌ای نزدیک، از سیارک‌ها، منابع استخراج کند. اگرچه آن‌ها به دنبال طلا نیستند. بلکه به دنبال پلاتینیم و آب میکردند. و آن‌ها حامیانی بسیار جدی نیز دارند. اریک اشمیت و لری پیج، میلیاردرهای گوگل و از سرمایه‌گذاران شرکت منابع سیاره‌ای، معتقدند که استخراج از معادن سیاره‌ای، در آینده به واقعیتی پرسود تبدیل میشود.سیارک‌ها، سیاره‌های کوچکی در منظومه‌ی شمسی هستند و میلیون‌ها عدد از آن‌ها در منظومه‌ی شمسی وجود دارد. بزرگ‌ترین سیارک شناخته‌شده، سرس (Ceres) نام دارد. این سیارک، بین مریخ و مشتری به دور خورشید میچرخد. این سیارک در سال 1801 کشف شد و قطری به‌اندازه‌ی 963 کیلومتر و سطحی به‌اندازه کشور هند، دارد. در سال 2014، دانشمندان با استفاده از تلسکوپی در فضا، اکتشافی شگفت‌انگیز انجام دادند: فضای اطراف سرس شامل بخار آب است.

آب، همان‌طور که میدانیم، برای زندگی بسیار لازم است. هنگامیکه بشر استعمار فضا را آغاز کند، منابع اولیه‌ای مانند آب، بایستی پیدا شود. دانشمندان در حال حاضر در حال ‌توسعه‌ی فنّاوریهایی هستند که آب موجود در سیارک‌ها را در ظروفی، بسته‌بندی کند.

آب برای حفظ حیات انسان موردنیاز است، اما علاوه بر آن، منبع انرژی نیز هست. محققان دانشگاه پوردو درحال‌توسعه‌ی نوع جدیدی از سوخت موشک هستند که از آب و پودر آلومینیوم ساخته شده است.

 در دانشگاه پردو اخیرا از آب به عنوان منبع انرژی استفاده شده است.

هزینه‌ی انتقال آب و سوخت از زمین به فضا، برای ادامه یافتن اکتشافات فضایی، بسیار هنگفت است. بنابراین، یافتن آب در فضا واقعاً میتواند بازی را تغییر دهد. آیا فضانوردان، در طول زندگی ما، قادر خواهند بود که از آب‌های بسته‌بندیشده‌ی سیارک‌ها بنوشند؟ و آیا از آن برای قدرت بخشیدن به سفینه‌ی خود برای رسیدن به سیاره‌های دیگر استفاده میکنند؟

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.

📍 شما در حال مشاهده درس 1 در فصل 77 از دوره زیر هستید:

داستان های کوتاه

92 فصل | 184 درس

1. استخراج آب از سيارک ها 👁

درس بعدی :  تمرین مکالمه 2. تمرین مکالمه