پیامی برای آینده

توضیح مختصر: چندی پیش، قدیمی‌ترین پیغام قرار داده شده در بطری، در اقیانوس پیدا شد. این پیغام برای چیزی حدود یک قرن پیش بود و اکثر آن، ناخوانا شده بود. این موضوع سؤالی برای ما ایجاد می‌کند که اگر پیغام ۱۰۰ سال پیش برای ما ناخوانا باشد، چگونه می‌توانیم پیغام‌هایی برای هزاره‌های بعد از خودمان بنویسیم که مفهومش مشخص باشد.

زمان مطالعه: 4 دقیقه

سطح: سخت

فایل صوتی

ترجمه‌ی درس

بطری آب حاوی پیام

پیامی برای آینده

در سال ۱۹۱۴ ریچارد پلاتز پسر ۲۰ ساله‌ی یک نانوا هنگام راهپیمایی، پیغامی را در یک بطری جای داده و در دریای بالتیک انداخت. او خبر نداشت که ممکن است یک قرن طول بکشد تا کسی پیغامش را بخواند. اوایلِ سال جاری ماهیگیری به نام کنراد فیشر، بطری را از اقیانوس بیرون آورد.

بیشتر پیغام درون بطری ناخوانا بود اما آدرسی در آن بود که محققان را به ریچارد پلاتز رهنمون ساخت. نمونه‌های دست خط‌ها مقایسه شد و آن‌ها تأیید کردند که پلاتز آن پیغام را نوشته است. این محققان نوه‌ی پلاتز را که خانمی ۶۲ ساله به نام آنجلا اِردمن بود پیدا کردند. ریچارد پلاتز در سال ۱۹۴۶ و قبل از تولد آنجلا درگذشت. پس پیغام درون بطری شانس جالبی برای آنجلا بود تا درباره پدربزرگی که هیچ‌وقت ندیده بود، اطلاعاتی به دست آورد. او گفت: «آن لحظه برای من بسیار تکان‌دهنده بود. اشک از گونه‌هایم جاری شد.»

اگر پیغام پلاتز در طول ۱۰۱ سال تقریباً به‌طور کامل محو شده است، پس ما چطور می‌توانیم به آیندگان پیغام بفرستیم؟ دانشمندان در محل ویژه‌ی ذخیره‌ی زباله‌های هسته‌ای در ایالت نیومکزیکو در حال تقلا برای یافتن جواب این سؤال هستند. وقتی آنجا پر شود و دیگر نتواند زباله‌های سمی دیگری را در خود جای دهد، بسته خواهد شد. مسئله اینجاست که چطور به آیندگان هشدار دهند که هرگز آنجا را باز نکنند.

این تأسیسات ذخیره ۶۰۰ متر زیر زمین است، اما اگر آیندگان بخواهند در آنجا حفاری کنند چه می‌شود؟ ده هزار سال بعد را تصور کنید که تمدن ما، طبق یک پیشگویی، از بین رفته است. امروز زبان انگلیسی‌زبان ارتباطات بین‌المللی است اما زبان همیشه در حال تحول است. ما به‌سختی می‌توانیم انگلیسی ِ ۱۰۰۰ سال پیش را بفهمیم. پس چطور می‌توانیم با فرهنگی که در آینده‌ای بسیار دور است ارتباط برقرار کنیم؟

ارتباط از طریق معماری یکی از پیشنهاد‌ها است. زمین‌هایی پر از میخ‌های بزرگ برای ترساندن و فراری دادن انسان‌ها فرض شده است. اما این ممکن است نتیجه‌ی معکوس داده و مردم را به بررسی آن تشویق نماید. علائم نیز موردتوجه قرار گرفتند اما در همه‌چیز امکان سوءتعبیر هست. حتی یک جمجمه و دو استخوان که نماد نوین مرگ و زهر است، زمانی نماد تجدید حیات بوده است. برنامه فعلی شامل پیامی به شش زبان است که به افراد هشدار می‌دهد که ازآنجا دور شوند و یک نقاشی از مردی در حال جیغ زدن مشابه نقاشی «جیغ» اثر مونک همراه آن است. به امید اینکه آیندگان فکر نکنند این پیغام ترفندی برای مخفی کردن گنجی مدفون است.

نقاشی معروف جیغ

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.

📍 شما در حال مشاهده درس 1 در فصل 91 از دوره زیر هستید:

داستان های کوتاه

92 فصل | 184 درس

1. پیامی برای آینده 👁