تنهاترین موجود روی زمین

توضیح مختصر: اگر به زبانی حرف می‌زدید که هیچکس نمی‌فهمید، چه می‌شد؟ خوب، دانشمندان در اقیانوس آرام نهنگی یافته‌اند که صداهایش به حدی با صدای سایر نهنگ‌ها فرق دارد که هیچ جوابی دریافت نمی‌کند. آیا ممکن است هیچ نهنگی حرف او را نفهمد؟ آیا ممکن است او تنهاترین موجود روی زمین باشد؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه

سطح: سخت

فایل صوتی

ترجمه‌ی درس

آیا این نهنگ تنها ترین موجود کره‌ی زمین است؟

تنهاترین موجود روی زمین

تنهاییِ تکلم به زبانی که فقط خودتان می‌فهمید، را تجسم کنید. محققان در حال مطالعه نهنگی هستند که به زبانی ارتباط برقرار می‌کند که برای سایر نهنگ‌ها قابل فهم نیست. این نهنگ، بیش از دو دهه را در جستجوی دوستی گذرانده که زبان او را بفهمد.

نهنگ‌ها به خاطر آواهایشان مشهورند. آواهای غالبا پیچیده و گاهی ساده تنها روش ارتباطی آنهاست. اما این نهنگ منحصر به فرد به حدی با نهنگ‌های دیگر ناهماهنگ است که هیچ‌کس نمی‌تواند صدایش را بشنود و یا آن را درک کند.

گروهی از دانشمندان بیش از دو دهه است که صدای این نهنگ را گوش می‌کنند. آن‌ها بر این باورند که او یک نهنگ تیغ باله یا یک نهنگ آبی است. به هر حال او مدت‌هاست که دنبال جفت می‌گردد.

اصوات زیرِ او به حدی با صدای بقیه نهن‌گها فرق دارد که درخواست دوستی او به گوش هیچکس نمی‌رسد.

محققان اسم مستعار تنهاترین نهنگ را بر این موجود گذاشته‌اند.

صدای او اولین بار در سال ۱۹۸۹ در پهنه‌ی اقیانوس آرام شمالی کشف شد. نیروی دریایی ایالات متحده، هنگام ضبط صدای زیردریایی‌ها به طور تصادفی سر و صدای تعدادی نهنگ را ضبط نمود. دکتر ویلیام واتکینز روی صداها تحقیق کرد و متوجه شد صدای یک نهنگ با بقیه کاملا فرق دارد.

یک نهنگ تیغ باله یا نهنگ آبی به طور معمول با فرکانسی ارتباط برقرار می‌کند که برای گوش انسان بسیار بم است. اما این نهنگ تنها، با تُنی آواز می‌خواند که سه برابر زیرتر از آن است.

چنین آهنگ مبهمی هیچ پاسخی از سوی نهنگ‌های دیگر دریافت نمی‌کند. دانشمندان در حیرت هستند که چرا این موجود سالم، صدای خود را تغییر نمی‌دهد و به شکل سایر نهنگ‌ها ارتباط برقرار نمی کند.

همه ما بدون داشتن وسیله‌ی ارتباطی مشترک، در انزوا خواهیم زیست. در چنین دنیایی عمیق ترین افکار، احساسات، تجارب و باورهایمان در تنهایی از بین می‌روند (کسی از آنها مطلع نمی‌شود). ارزشمندترین لحظات ما بیان نمی‌شوند، به اطلاع دیگران نرسیده و دوست داشته نمی‌شوند.

با این حال آیا این نهنگ احساس دلتنگی می‌کند یا به میل خویش انتخاب کرده که به زبانی غیر از زبان بقیه افراد گونه‌ی خود حرف بزند؟

می- آن داهر که درباره این نهنگ تحقیق می کند [از این مسئله] مطمئن نیست.

او توضیح داد: «مردم تصور می‌کنند که این موجود تنها و بی کس، فقط در آن اقیانوس شنا می کند و اصواتی تولید می‌کند و هیچ‌کس آن را نمی‌شنود. اما من نمی توانم این را بگویم.»

مهم نیست که او تنها باشد یا احساس غربت کند، این موجود منزوی به جستجوی خود در اقیانوس برای یافتن نهنگ دیگری که با همان زبان و آهنگ صحبت می‌کند ادامه خواهد داد.

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.

📍 شما در حال مشاهده درس 1 در فصل 28 از دوره زیر هستید:

داستان های کوتاه

92 فصل | 184 درس

1. تنهاترین موجود روی زمین 👁

درس بعدی :  تمرین مکالمه 2. تمرین مکالمه