آیا چنگیز خان جنگجوی طبیعت بوده است؟

توضیح مختصر: چنگیز خان بیش از ۸۰۰ سال پیش رهبر بزرگ امپراتوری مغول باستان بود. او به خاطر حملات بی‌رحمانه‌اش به سرزمین‌های دیگر کاملا شناخته شده بود. اما ظاهرا این جنگ‌ها فایده هایی نیز برای زمین داشته است.

زمان مطالعه: 3 دقیقه

سطح: خیلی سخت

دانلود اپلیکیشن «زبانشناس»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زبانشناس» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زبانشناس»

فایل صوتی

ترجمه‌ی درس

مجسمه‌ای از چنگیزخان مغول

آیا چنگیز خان جنگجوی طبیعت بوده است؟

چنگیز‌خان ترسناک‌ترین مهاجم تاریخ است. ارتش مغول او بیش از ۴۰ میلیون نفر را کشته و تمام تمدن ها را از روی زمین محو کردند. با این حال روزنامه‌ی گاردین می نویسد حاکم خونخوار برای سیاره زمین مفید بوده است.

حمله مغول یک قرن و نیم به طول انجامید و یک امپراتوری تأسیس کرد که یک چهارم از جهان را در بر می گرفت. چنگیز در طول قرن ۱۳ به بسیاری از شهرهای پرجمعیت حمله کرد. با اینکه چنگیز جنازه‌های زیادی بر جای گذاشت، اثری از کربن باقی نگذاشت. در واقع او عکس این کار را کرد. روی زمینی که زمانی در اشغال مردمانی بود که او کشته بود، درخت روئید. درختان جنگل شدند. جنگل‌ها وسعت یافتند. درختان دی اکسید کربن جذب کردند. محیط زیست سبزتر شد.

قلمرو مغول ها در اوج قدرت

بر اساس یک مطالعه، چنگیز بیش از ۷۰۰ میلیون تن کربن را از جو خارج کرده است. این مقدار برابر با مقدار سالانه ی کربن تولید شده در جاده های جهان است.

پژوهشگر جولیا پونکراتز توضیح می دهد که تأثیر انسان بر تغییرات آب و هوا بسیار پیشتر از عصر صنعتی آغاز شده است.

او می گوید: «انسانها از هزاران سال پیش شروع به اثرگذاری بر محیط زیست نمودند. زمانی که جنگلها را به قصد کشاورزی تخریب می‌کردیم، مناظر زمین را تغییر دادیم.»

اثرات زیست محیطی چنگیز‌خان با دیگر حوادث تاریخی مانند مرگ سیاه در اروپا، سقوط سلسله مینگ در چین و فتح قاره آمریکا قابل مقایسه است.

تمامی این اتفاقات به کاهش عظیم جمعیت و افزایش جنگل منجر شد، اما هیچ کدام با کاهش زیاد کربن در طول دوره امپراتوری مغول قابل مقایسه نیست.

طرفداران محیط زیست استدلال می‌کنند که چنگیز تنها شخصیت تاریخیِ مسئول خنک شدن جهان به دست انسان است. می توانید بگویید «مهاجم بزرگ» مامور بی‌اطلاعِ طبیعت بود.

حمله مغول تنها کسری از دی اکسید کربن جهانی را کاهش داده است. با این حال باز هم کاهش چشمگیری است که در تاریخ ثبت شده است. جالب اینجاست که در زمان چنگیز، هیچ خسارت زیست محیطی قابل توجهی ناشی از کربن وجود نداشته است.

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.

📍 شما در حال مشاهده درس 1 در فصل 30 از دوره زیر هستید:

داستان های کوتاه

92 فصل | 184 درس

1. آیا چنگیز خان جنگجوی طبیعت بوده است؟ 👁

درس بعدی :  تمرین مکالمه 2. تمرین مکالمه