قدرت زن

توضیح مختصر: در این داستان، به مناسبت روز جهانی زن، به مردم روستای خاسی، واقع در شمال شرقی هند می‌پردازیم. جایی که زن‌ها، حکمرانی می‌کنند (برخلاف نقاط دیگر دنیا که معمولاً این مردها هستند که قدرت را در اختیار دارند).

زمان مطالعه: 3 دقیقه

سطح: سخت

دانلود اپلیکیشن «زبانشناس»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زبانشناس» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زبانشناس»

فایل صوتی

ترجمه‌ی درس

در نقاط معدودی از دنیا، زنان قدرت نسبی بیشتری نسبت به مردان دارند

قدرت زن

در سراسر دنیا تخمین زده میشود که از هر سه زن، یکی از آن‌ها قربانی خشونت شده است. همچنین، حقوق زن‌ها معمولاً خیلی کمتر از مردها است، و احتمال اینکه پست‌های مدیریتی بگیرند نیز کمتر است. حتی جنین‌های مؤنث نیز با نرخ بیشتری نسبت به جنین‌های مذکر، سقط میشوند. این پدیده (سقط‌جنین دختر) این‌قدر در بعضی کشورها مرسوم است که برای آن نامی انتخاب شده است: دختر کشی (femicide)

بااین‌وجود، در روستای دورافتاده‌ای در هند،این زن‌ها هستند که حکمرانی میکنند. مردم روستای خاسی (Khasi)، که به‌عنوان تمیزترین روستای منطقه مشهور است، به‌جای داشتن یک سیستم پدرسالارانه، سیستمی مادرسالارانه را به کار گرفته‌اند. دخترها، زمین‌های مادرانشان را به ارث میبرند. مردها به‌ندرت صاحب زمین هستند. زن‌ها تمامی قدرت اقتصادی را در اختیار دارند. مادربزرگ‌ها رئیس خانواده هستند و بچه‌ها اسم خانوادگی مادرشان را دریافت میکنند. دخترها خیلی در روستای خاسی باارزش شمرده میشوند، طوری که خانواده‌ای که فقط پسر دارد، بدشانس محسوب میگردد.

در تحقیقی نشان داده شده است که زن‌های روستای خاسی، برخلاف مردها، به رقابت بیشتری با یکدیگر میپردازند. در اکثر جاهای دیگر، مردها بیشتر به رقابت با یکدیگر در مسابقات ورزشی، کار، و ترفیع رتبه میپردازند؛ اما برای مردم خاسی، این موضوع برعکس است. وقتی شرایطش فراهم باشد، بیش از 54 درصد از زن‌های روستای خاسی، به رقابت با یکدیگر میپردازند؛ درحالیکه این عدد برای مردهای خاصی زیر 39% است. نیز، زن‌های روستای خاسی، از اعتمادبه‌نفس بالاتری نسبت به مردها، در اجتماع خودشان، برخوردارند.

دختران روستای خاسی

مردم روستاهای اطراف خاسی، از اینکه مردهایشان عاشق یک دختر خاسی بشود، نگران‌اند. زیرا نمیخواهند که مردهایشان استقلال و قدرت اقتصادی خود را از دست بدهند. زنان خاسی اعتقاددارند که به مردها نمیشود در موارد اقتصادی اطمینان نمود.

بر اساس اظهارات تعدادی از مردان روستای خاسی، عدالت در این روستا برقرار نیست. آن‌ها میگویند که حتی زبانشان زن‌ها را در ارجحیت قرار داده است. وقتی اسمی برای چیزی که بدرد خور هست انتخاب میشود، معمولاً اسم زنانه میگیرد (برخلاف زبان‌های دیگر که معمولاً صفات خوب به مردها نسبت داده میشود : جوانمرد، …). تعدادی از مردان خاسی میگویند که رسم و رسومات این روستا مردها را بیارزش جلوه میدهد. خیلی از مردهای خاسی، به جنبش‌های آزادیخواهانه‌ی مردان پیوسته‌اند. این مردها، با تعدادی از زنان سال ۱۸۰۰ میلادی، که به جنبش‌های حق رأی برای زنان پیوسته بودند، و برای حق رأی زنان میجنگیدند، خصوصیان مشترک و شباهت‌های زیادی دارند.

با توجه به تمامی نا ملایمتیها و نا عدالتیهایی که در مورد زنان در سرتاسر دنیا وجود دارد، خیلی برایمان سخت است که برای مردان خاسی متأسف باشیم! اما نظر شما چیست؟ آیا مردان خاسی بایستی انقلاب کنند و برای حقوق برابر بجنگند؟

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.

📍 شما در حال مشاهده درس 1 در فصل 62 از دوره زیر هستید:

داستان های کوتاه

92 فصل | 184 درس

1. قدرت زن 👁

درس بعدی :  تمرین مکالمه 2. تمرین مکالمه