اخبار جعلی

توضیح مختصر: این هفته به دنیای سودآورِ اخبار جعلی نگاهی خواهیم داشت. برخی از افراد می‌گویند اخبار جعلی به حدی از کنترل خارج شده‌اند که شاید توانسته باشند بر انتخابات گذشته ایالات متحده اثر گذاشته باشند.

زمان مطالعه: 4 دقیقه

سطح: سخت

فایل صوتی

ترجمه‌ی درس

بازار اخبار جعلی بسیار داغ شده است

اخبار جعلی

«تروریست‌ها در دولت آمریکا نفوذ کرده‌اند!» «پاپ فرانسیس با تأیید رئیس جمهوری دونالد ترامپ دنیا را شگفت زده می کند…» «هیلاری ماشین آلات چاپ گذرنامه را بهISIS فروخت. اخبار جعلی از این دست در طول انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ میلیون ها بار در فیس بوک به اشتراک گذاشته شدند.

پاریس وِید و بن گلدمن نویسندگان اخبار جعلی هستند و هیچ ابایی هم از این کار ندارند. آنها آزادانه می گویند که داستان هایشان ساخته ذهن، و پُرسود هستند.

ماجرا از این قرار است. آنها هر روز در آپارتمان خود در کالیفرنیا لپ تاپ خود را روشن کرده و تا جایی که می توانند داستان‌های خیالی می‌نویسند. این داستانها بر اساس شایعات و تخیل خود آن‌ها است. هر چه این داستان‌ها بتوانند ترس، بدبینی و خشم بیشتری ایجاد کنند، بهتر هستند. این داستانها به سرعت همچون ویروسی در فیس بوک (که مرتبا افراد بسیاری را به وبسایت اخبار جعلی‌شان به آدرس libertywriters.com هدایت می‌کند) منتشر می‌شود. برخی از این بازدید کنندگان بر روی تبلیغات وب‌سایت آن‌ها کلیک خواهند کرد و در ازای هر کلیک به گلدمن و وید پول پرداخت می‌شود. بدین ترتیب آنها سود کلانی به جیب می‌زنند. آنها درست شش ماه پیش در دهه سوم زندگیشان پادوهای فقیر و بیکاری بودند. حالا ادعا می‌کنند ماهانه بین ده تا چهل هزار دلار درآمد دارند و این قبل از رونق گرفتن کسب و کار آنها در ماه سپتامبر و قبل از انتخابات ماه نوامبر بود.

تولید اخبار جعلی در آپارتمان

وب سایت وید و گلدمن فقط یکی از وب سایت های خبری جعلی بیشمار است، و همه آنها وطنی نیستند. شهر کوچک ولس در مقدونیه فقط ۴۵۰۰۰ نفر جمعیت دارد، اما بیش از ۱۰۰ وب سایت اخبار جعلی به تازگی شروع به کسب درآمد از پول تبلیغات حامیان زودباور ترامپ نموده‌اند. یک دانشجوی 17 ساله که او نیز صاحب یک وب سایت خبری جعلی آمریکایی است، در مورد کسب و کار خود بسیار رک و رو راست است: «در مقدونیه اقتصاد بسیار ضعیف است و نوجوانان مجاز به کار کردن نیستند، بنابراین ما باید راه های خلاقانه‌ای برای پول درآوردن پیدا کنیم.»

به سختی می توان گفت که آیا افرادی مانند وید و گلدمن واقعا به رئيس جمهور شدن ترامپ کمک کرده‌اند یا نه. مارک زوکربرگ مدیرعامل فیس بوک گفت احمقانه است که فکر کنیم اخبار جعلی بر انتخابات اثر داشته است. اما همه کسانی که در فیس بوک هستند با این حرف موافق نیستند. یک کارمند ناشناس گفت: «این دور از ذهن نیست. «نامعقول اینه که مثل مارک همینجوری این مورد رو تکذیب کنی در حالی که من و کارکنان دیگه‌ی این شرکت می دونیم که اخبار جعلی کار خودشو می‌کنه…»

اخبار جعلی انتخابات آمریکا در فیسبوک بین هزاران نفر دست به دست می‌شد

فیس بوک و گوگل در تلاش هستند تا چاره ای برای این مشکل بیابند. فیس‌بوک به دنبال یافتن راه‌هایی برای کنترل واقعیت داستان‌ها است و گوگل در تلاش برای متوقف کردن درآمدزایی سایت‌های اخبار جعلی از طریق سیستم تبلیغات آنلاین خود است. حالا که محافظه کاران به قدرت رسیده اند، گلدمن به این فکر افتاده که چطور می تواند از طرف دیگر کسب درآمد کند. او می گوید «شاید زمان آن رسیده که روزنامه لیبرال کوچکی منتشر کنم.»

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.

📍 شما در حال مشاهده درس 1 در فصل 38 از دوره زیر هستید:

داستان های کوتاه

92 فصل | 184 درس

1. اخبار جعلی 👁

درس بعدی :  تمرین مکالمه 2. تمرین مکالمه