همدلی با پناهندگان

توضیح مختصر: بحران کنونی پناهندگان در سراسر جهان مشکلی رو به رشد است. اما از آنجا که بسیاری از ما با ده‌ها میلیون پناهنده هم دردی نمی‌کنیم، کار چندانی برای حل این مشکل انجام نشده است.

زمان مطالعه: 5 دقیقه

سطح: سخت

فایل صوتی

ترجمه‌ی درس

یک کودک پناهنده سوری

همدلی با پناهندگان

تصور کنید غریبه‌ای در یک سرزمین بیگانه دور از وطن هستید. شما در حال فرار از دولت بی‌رحمی هستید که مسئول زندانی شدن، شکنجه و مرگ خانواده و دوستانتان است. همه چیزتان را از دست داده‌اید و مایل‌ها سفر کرده‌اید. جان خود را به خطر انداخته اید تا مکان امنی پیدا کنید.

شما در کشوری جدید هستید، اما هیچکس به شما خوش‌آمد نمی‌گوید. در عوض مورد تردید و خصومت هستید. مردم شما را بی سروپا می‌نامند و اصلا با شما همدردی نمی‌کنند. شما یک پناهنده هستید، اما برخی از مردم شما را نوعی طاعون می پندارند.

این عادلانه نیست. این درست نیست، اما واقعیتی است که هر روز حدود ۶۵ میلیون پناهنده در سراسر جهان با آن روبرو هستند.

از سال ۲۰۱۱ نزدیک به پنج میلیون نفر از سوریه گریخته‌اند که دو میلیون نفر از آنها کودک هستند.

بحران پناهندگان مشکلی جهانی است. افراد بی هویتی که در اردوگاه های پناهندگان هستند، مثل خود ما هستند. با اینحال همدلی کم است.

در سال ۲۰۰۶، باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا درباره «کمبود همدلی» برای جوانان سخنرانی کرد.

او گفت: «همانطور که سنتان بالا می رود، همدلی سخت‌تر می شود و نه آسان‌تر. در دنیای واقعی، هیچ کس شما را مجبور به اهمیت دادن به دیگری نمی‌کند. شما آزادید در محله‌ای که اهالی آن دقیقا شبیه خودتان هستند، زندگی کنید. آزادید که فقط خود را مشغول چیزهایی کنید که در دایره کوچک پیرامونتان در جریان است.»

پاپ (رهبر کاتولیکهای جهان) با یادآوری اینکه «عیسی یک پناهنده بود»، کاتولیک‌ها را تشویق کرده است تا دایره‌ی دغدغه‌های خود را گسترش دهند تا شامل پناهندگان نیز بشود. برخی از رهبران یهودی در ایالات متحده از پناهندگان محلی دعوت کرده‌اند در جشن عید فصح که داستان گذشته‌ی آنها به عنوان پناهنده است، به آن بپیوندند.

عیسی مسیح نیز یک پناهنده بود

همدردی با ارزش ترین احساس است. اینکه خود را جای دیگری بگذاری. اینکه رویاهایشان را زندگی کنی و با ترس‌هایشان شریک شوی، انسانی‌ترین خصوصیت است. هنگامی که ما قدرت همدردی خود از دست دهیم، انسانیت خود را از دست داده‌ایم.

سازمان نجات کودکان به عنوان همدردی، دو فیلم کوتاه در مورد مشقاتی که پیش روی کودکان پناهنده است، ساخته است.

صحنه‌ای از فیلم کوتاه سازمان نجات کودکان

هر فیلم فراز و فرودهایی هوشمندانه دارد. دختری که نامش ذکر نشده در فیلم با همان وحشت‌هایی که پیش روی کودکان پناهنده است، روبرو می‌شود. خانواده‌اش را از دست می‌دهد، مورد خشونت قرار می گیرد، نژادپرستی را تجربه می‌کند و به یک اردوگاه گروهی پناهندگان منتقل می‌شود. تنها تفاوت این است که این دختر از طبقه متوسط، سفید پوست و اهل بریتانیا است.

مردم در همدردی با کسانی که شبیه خودشان نیستند دچار مشکلند. فیلم‌های سازمان نجات کودکان بحران پناهندگان را برجسته می‌کند زیرا آنها تقریبا مردم را فریب می دهند تا احساس همدردی نمایند.

دیگر نمی‌توانیم همچون کبک سر خود را زیر برف فرو کنیم و بحران پناهندگان را نادیده بگیریم اولین گام به سوی داشتن جهانی همدلانه‌تر این است که حاضر شویم به درد و رنج همسفرانمان در سفینه فضایی زمین توجه کنیم.

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.

📍 شما در حال مشاهده درس 1 در فصل 29 از دوره زیر هستید:

داستان های کوتاه

92 فصل | 184 درس

1. همدلی با پناهندگان 👁

درس بعدی :  تمرین مکالمه 2. تمرین مکالمه