تشخیص بیماری با بینی الکترونیکی

توضیح مختصر: آیا می دانید همه ما رایحه ای منحصر به فرد به نام رایحه‌ی نگاره (odorprint) داریم؟ این هفته داستانی از فناوری جدیدی برایتان آورده‌ایم که می‌تواند از طریق بوئیدن، بیماری را تشخیص دهد.

زمان مطالعه: 4 دقیقه

سطح: خیلی سخت

فایل صوتی

ترجمه‌ی درس

بینی الکترونیکی می‌تواند ۱۷ بیماری را تشخیص دهد

تشخیص بیماری از روی بوی فرد جزو تازه‌ترین فناوری های پزشکی است. همه‌ی ما دارای رایحه‌ای منحصر به فرد به نام رایحه‌ی نگاره هستیم. این رایحه به سن، جنس، سلامت، و غذایی که می‌خوریم، بستگی دارد.

مت اولسون روانشناسی تجربی است که به مطالعه‌ی بو مشغول است. او در یک مطالعه به احساس بیزاری مردم از بوی بیماری پرداخت. او ۸ نفر شرکت‌کننده را انتخاب کرد، به نیمی از آنها ترکیبی تزریق کرد که سیستم ایمنی بدنشان را فعال می‌نمود. به نیمی دیگر دارونما داده شد. سپس اولسون رایحه این ۸ نفر را جمع آوری کرد و از یک گروه ۴۰ نفره خواست تا این بوها را ارزیابی نمایند. رایحه افراد بیمار ناخوشایندتر از بوی افراد سالم ارزیابی شد. این نشان می‌دهد که بیماری را می‌توان از طریق بو تشخیص داد.

جالب تر از آن اینکه، اولسون دریافت بوئیدن چیزهای ناخوشایند مانند غذاهای فاسد سیستم ایمنی بدن یک فرد سالم را فعال می‌کند. شاید بدن ما بدین طریق از ما در برابر بیماری محافظت می‌کند.

بر اساس تحقیقات اخیر، بیماری‌ها، بوهای متمایزی دارند. برای مثال، افراد مبتلا به حصبه بویی مانند نان پخته می‌دهند و افراد مبتلا به دیابت بویی شبیه سیب گندیده می‌دهند. جورج پرتی، یک شیمیدان آلی است که به مطالعه‌ی بو می‌پردازد و دارای شامه‌ای کاملا تعلیم دیده است. او می‌گوید می‌تواند بوی دیابت را تشخیص دهد. «من زیاد از وسایل نقلیه عمومی استفاده می کنم و گاه و بیگاه از کنار کسانی رد می‌شوم که بوی تندی می دهند و کاملا آشکار است [که دیابت دارند].»

شرکت کنندگان مطالعه اولسون بوی افراد بیمار را ناخوشایند ارزیابی نمودند. با این حال آنها نمی‌دانستند که بوی یک فرد بیمار را استشمام می‌کنند. حتی شامه‌ای کاملا تعلیم دیده مانند شامه‌ی پرتی نیز محدودیت‌های خودش را دارد. اما حُسام هایکِ دانشمند، تشخیص بوها را به سطح بعدی برده است (ارتقا داده است). او دستگاهی ساخته که برخی از مردم آن را بینی الکترونیکی نامیده‌اند. «به گفته ی مجله اسمیتسونیان، دانشمندان از این دستگاه برای نمونه گیری از تنفس بیش از ۱۴۰۰ نفر استفاده کرده و متوجه شدند این دستگاه می تواند ۱۷ بیماری مختلف (که پارکینسون، سرطان ریه، نارسایی کلیه، ام اس، التهاب روده، سرطان تخمدان و سرطان پروستات از جمله ی آنها هستند)، با دقت ۸۶٪ تشخیص دهد.

دکتر هایک دستگاه خود را برای تشخیص سرطان ریه ساخته و می‌گوید دقت دستگاهش در تشخیص تومورهای ریه ۹۰٪ است. در بیماری هایی مانند سرطان، تشخیص زودهنگام و درمان به موقع می‌تواند فرد را از مرگ نجات دهد. و دستگاهی که بتواند آن را به این سرعت تشخیص دهد، می تواند حقیقتا سرنوشت بشریت را تغییر دهد.

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.

📍 شما در حال مشاهده درس 1 در فصل 35 از دوره زیر هستید:

داستان های کوتاه

92 فصل | 184 درس

1. تشخیص بیماری با بینی الکترونیکی 👁

درس بعدی :  تمرین مکالمه 2. تمرین مکالمه