چرا ترامپ رئیس جمهور آمریکا شد

توضیح مختصر: آمریکا یک ستاره تلویزیونی میلیاردر را که هیچ تجربه‌ی سیاسی به عنوان رئيس جمهور ندارد، انتخاب کرد. اکثر مردم، از جمله خود ما فکر می‌کردیم دونالد ترامپ شانس برنده شدن ندارد، اما داشت. چطور چنین چیزی اتفاق افتاد؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه

سطح: سخت

فایل صوتی

ترجمه‌ی درس

چطور ممکن است که ترامپ رئیس جمهور آمریکا بشود؟

چی شد؟ چطور این اتفاق افتاد؟

ایالات متحده آمریکا به تازگی بر خلاف انتظارات رئيس جمهوری انتخاب کرد. هیچ کس فکر نمی‌کرد یک ستاره‌ی تلویزیونی میلیاردر بدون هیچ تجربه سیاسی بتواند برنده شود، اما او برنده شد. به قول معروف «در یک دموکراسی، مردم رهبری را برمی‌گزینند که سزاوارشان است.»

اما در این انتخابات ریاست جمهوری، فردی که بیشترین رأی را داشت، برنده نشد.

ایالات متحده از طریق فرآیندی کهن به نام هیئت انتخاباتی، رئيس جمهور خود را انتخاب می‌کند. تاریخچه‌ی هیئت انتخاباتی به آغاز ایالات متحده باز می‌گردد. بنیانگذاران آمریکا سیستم هیئت انتخاباتی را به دلایل مختلفی انتخاب کردند. یکی از این دلایل تلاش برای توازن قدرت بین ایالت‌های پرجمعیت و کم جمعیت بود. ایالاتی با تعداد زیادی از بردگانِ بدون حق رای نگران بودند مورد آزار ایالت‌هایی واقع شوند که جمعیت رای دهندگان سفیدپوستشان بیشتر بود.

ترکیب آرای الکترال ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا

امروزه، هیئت انتخاباتی با استفاده از یک سیستم ۵۳۸ امتیازی به نام «رأی گزینگران» برنده را تعیین می‌کند. هر یک از پنجاه ایالت امریکا متناسب با اندازه خود تعداد معینی از این امتیازها را دارد. هر چه ایالت بزرگتر باشد، امتیازش هم بیشتراست. نامزدی که در هر ایالت بیشترین رأی را از آن خود کند، تمامی آرای آن ایالت را به خود اختصاص می دهد. پس یا همه‌ی آرا یا هیچ کدام.

این سیستم هیئت انتخاباتی بی توازنیِ بسیاری در روند رأی گیری ایجاد می‌کند. به عنوان مثال، ایالت کالیفرنیا با جمعیت ۳۷ میلیون نفری ۵۵ امتیاز دارد. از سوی دیگر وایومینگ با جمعیت ۵۶۳۰۰۰ نفر فقط ۳ امتیاز دارد. اگر ریاضی بلد باشید متوجه می شوید هر امتیاز وایومینگ نماینده ی ۱۸۷۰۰۰ نفر است، در حالی که هر امتیاز در کالیفرنیا نشان دهنده ۶۷۷۰۰۰ نفر است. این بدان معناست که قدرت رأی گیری رأی دهندگان وایومینگ ۳.۶ برابر رای دهندگان کالیفرنیا است!

این سیستم امتیاز هیئت انتخاباتی ایالت به ایالت گاهی اوقات وضعیتی ایجاد می‌کند که در آن یک نامزد می تواند در سطح ملی بیشترین آرا را کسب کند، اما امتیاز هیئت انتخاباتی کمتری داشته باشد. هیلاری کلینتون ۲ میلیون رأی بیشتر از دونالد ترامپ کسب کرده بود، اما امتیاز هیئت انتخاباتی اش کمتر بود. همین اتفاق در سال ۲۰۰۰ زمانی روی داد که جورج بوش ال گور را با رأی کمتر، اما امتیاز هیئت انتخاباتی بیشتر شکست داد. در پایان، همیشه تعداد آرای مردمِ حقیقی نیست که سرنوشت یک انتخابات را رقم می زند.

بسیاری از مردم شکایت کرده‌اند که سیستم هیئت انتخاباتی غیردموکراتیک است و باید تغییر کند. پس چرا این سیستم کهنه این همه سال باقی مانده است؟

در سال ۲۰۱۲، دونالد ترامپ در توییتر گفت: «هیئت انتخاباتی فاجعه ای برای یک دموکراسی است.» او پس از پیروزی خود در سال ۲۰۱۶، حرفش را تغییر داد. ترامپ حالا می گوید: «هیئت انتخاباتی واقعا هوشمندانه است…»

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.

📍 شما در حال مشاهده درس 1 در فصل 37 از دوره زیر هستید:

داستان های کوتاه

92 فصل | 184 درس

1. چرا ترامپ رئیس جمهور آمریکا شد 👁

درس بعدی :  تمرین مکالمه 2. تمرین مکالمه