مرگ درختي کهنسال

توضیح مختصر: اگر درختی را قطع کنید و متوجه شوید که آن درخت نزدیک به ۵۰۰۰ سال عمر داشته است چه می‌کنید؟ در سال ۱۹۶۴، دانشجویی به‌طور ناخواسته همین کار را کرد.

زمان مطالعه: 4 دقیقه

سطح: سخت

دانلود اپلیکیشن «زبانشناس»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زبانشناس» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زبانشناس»

فایل صوتی

دانلود فایل صوتی

ترجمه‌ی درس

 تنها نیم قرن پیش، درختی که ۵ هزار سال عمر کرده بود به طور تصادفی قطع و کشته شد.

مرگ درختی کهنسال

مرگ مسن‌ترین درخت در جهان، در روزی در سال 1964 رقم خورد. نامش پرومتوس بود و فردی به نام دونالد کوری آن را برید. این درخت، تنها مسن‌ترین درخت نبود، بلکه مسن‌ترین موجود زنده‌ای بود که تاکنون شناخته شده بود. دونالد کوری، چوب بری بیدقت یا کشاورزی که برای کشت خود جا باز کند، نبود. بلکه دانشجوی سیساله‌ای بود که در حال تحقیق روی تغییرات آب‌وهوایی در طول تاریخ بود.

درختان، پنجره‌ای به‌سوی گذشته هستند. با تحقیق بر روی فاصله‌ی بین حلقه‌هایی که هرساله، در تنه‌ی درخت به وجود میآید، میتوانیم چیزی در رابطه با تجربه‌ی آن درخت در آن دوره از زندگی خودش، بیابیم. سؤالاتی ازجمله: آیا آب‌وهوا گرم‌تر یا سردتر بود؟ آیا مرطوب‌تر یا خشک‌تر بود؟ میتواند از این فواصل نتیجه‌گیری شود. بدین ترتیب، درخت‌ها مخازنی از تاریخ زمین هستند.

کوری قصد نداشت که هیچ درختی را بکشد. وی مته‌ای مخصوص داشت که قطعاتی را از درختان، بدون اینکه درخت را قطع کند، نمونه‌برداری کند. برنامه‌ی وی این بود. اما مته‌اش در اولین درختی که انتخاب نمود، گیر کرد. مته‌اش مته‌ای غیرقابل تعویض از کشور سوئد بود و بدون آن مجبور میشد که تحقیق خود را متوقف کند. کوری نمیدانست چه‌کار کند و به دنبال کمک رفت. یک محیط‌بان به وی گفت که : نگران نباش. ده‌ها نمونه از این درخت در این پارک جنگلی وجود دارد. ما تنها این درخت را قطع خواهیم کرد و مته‌ی تو را درمیاوریم. نه کوری و نه محیط‌بان، وقتیکه مسن‌ترین موجود زنده‌ی روی زمین را به قتل رساندند، هیچ‌کدام نمیدانستند که پرومتوس در حقیقت درختی ویژه است. در آن زمان، آن‌ها هیچ ایده‌ای نداشتند که آن درخت چقدر مسن بود. کوری، بعد از بازیابی مته‌ی خود، نگاهی به حلقه‌های داخل درخت قطع‌شده انداخت. هر حلقه مساوی با یک سال از زندگی درخت است. با پایان روز اول، وی هزار سال به عقب شمرد. در نیمه‌ی روز دوم، وی 2000 سال شمرده بود اما حتی به نیمه‌راه هم نرسیده بود. درنهایت، وی مجموعاً 4844 حلقه شمرد. این درخت تقریباً 5 هزار سال زندگی کرده بود!کوری وحشت‌زده شده بود. او مسئول کشتن مسن‌ترین درخت روی کره‌ی زمین بود. بلوایی درون آن کشور ایجاد شد و مردم وی را یک قاتل مینامیدند. کوری آسیب زیادی از این واقعه دید و به خاطر این موضوع، تحقیقاتش روی درختان و هر چیز زنده‌ی دیگری، را متوقف نمود و ادامه‌ی کار خود را روی زمین‌های نمکی گذراند.

کوری احتمالاً هیچ‌وقت گذشته را فراموش نکرد و خودش را به خاطر کاری که کرده بود نبخشید. بیش از بیست سال بعد، وی توسط یک گزارشگر تلویزیونی در رابطه با تحقیقاتش روی زمین‌های نمکی از وی مصاحبه گرفت. وقتی وسط گزارش از وی پرسیدند که: آیا تو همان فردی هستی که مسن‌ترین درخت روی کره زمین را قطع کرد؟ کوری یک‌دفعه برگشت و ازآنجا فرار کرد!

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.

📍 شما در حال مشاهده درس 1 در فصل 79 از دوره زیر هستید:

داستان های کوتاه

92 فصل | 184 درس

1. مرگ درختي کهنسال 👁

درس بعدی :  تمرین مکالمه 2. تمرین مکالمه