تقسیم بر دو

توضیح مختصر: داستان دو خانمی که ادعا می‌کنند مادر یک بچه هستند، داستان مشهوری است. برای یهودیان و مسیحیان مشهور است که حضرت سلیمان نبی قضاوت این واقعه را انجام داده است. در دین اسلام نیز داریم که حضرت علی (ع) این قضاوت را انجام داده است.

زمان مطالعه: 4 دقیقه

سطح: سخت

دانلود اپلیکیشن «زبانشناس»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زبانشناس» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زبانشناس»

فایل صوتی

ترجمه‌ی درس

داستان انگلیسی تقسیم بر دو

تقسیم بر دو

داستان حضرت سلیمان و کودک برای یهودیان و مسیحیان داستانی معروف است. دو زن درحالی‌که بر سر یک کودک باهم دعوا می‌کردند نزد سلیمان نبی آمدند. هردوی آن‌ها مدعی بودند که مادر آن کودک هستند و از سلیمان نبی خواستند بین آن‌ها داوری کند. سلیمان نبی گفت تنها راه عادلانه آن است که کودک را از میان به دونیم کنند. یکی از آن دو زن با این کار موافقت کرد اما زن دیگر نپذیرفت. او از این چاره دچار وحشت شد و گفت که برای نجات جان کودک او را به زن دیگر خواهد بخشید. سلیمان حکیم این پاسخ را شنید و دریافت که مادر حقیقی آن کودک را پیدا کرده است.

تصویری از سلیمان نبی در حال قضاوت بین دو مادر

حکایت سلیمان نبی و کودک داستانی بینِ فرهنگی است. درواقع تمثیلی تقریباً مشابه نیز در آئین بودائی وجود دارد. بودا قبل از ظهور در مقام پیشوای دینی زندگی‌های متعددی در گذشته داشته است. در یکی از این زندگی‌ها او فرزانه‌ی خردمندی بوده است. دو زن در حال دعوا بر سر اینکه کدام‌یک مادر حقیقی هستند نزد او آمدند. مرد فرزانه به آن‌ها گفت که تنها چاره آن است که زورآزمایی کنند. او روی زمین خطی کشید و از یکی از دو زن خواست سر کودک را بگیرد و از دیگری خواست پاهای کودک را بگیرد. به آن دو زن گفته شد که کودک را به‌طرف خود بکشند. برنده کودک را صاحب می‌شد. البته کودک شروع به جیغ زدن کرد و مادر حقیقی با دست کشیدن از ادعای خود نسبت به کودک ماهیت حقیقی خود را نشان داد تا کودک را از آسیب دیدن حفظ کند.

هردوی این حکایت‌ها یک درس می‌دهند و آن این است که عشق حقیقی یعنی فداکاری. اگر ما حقیقتاً عاشق کسی باشیم، گاهی اوقات باید او را رها کنیم. متأسفانه زندگی حقیقی همیشه این‌طور پیش نمی‌رود. در اخبار مردی آلمانی تصمیم گرفت که فداکاری کاری او نیست. پس از متارکه با همسرش، تمام دارایی‌هایشان را به خاطر لجاجت با او به دو قسمت تقسیم کرد. چهار صندلی ناهارخوری، یک کاناپه، یک اتومبیل، یک کامپیوتر و حتی یک گوشی آیفون همگی به دونیم تقسیم شدند. او در پیغامی برای همسر سابقش نوشت: «به خاطر ۱۲ سال قشنگ ازت ممنونم لورا! تو واقعاً نصفشو به دست آوردی.» مردها گاهی اوقات به انگلیسی به همسرانشان می‌گویند که آن‌ها نیمه‌ی بهترشان هستند. در این حالت این گفته بیشتر از یک مصداق دارد.

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.

📍 شما در حال مشاهده درس 1 در فصل 89 از دوره زیر هستید:

داستان های کوتاه

92 فصل | 184 درس

1. تقسیم بر دو 👁