شامپازه ها هم انسان اند

توضیح مختصر: اگر تصمیم بگیرید یک بچه شامپانزه را درست مثل یک نوزاد دختر یا پسر بزرگ کنید، چه می شود؟ خوب، این دقیقا همان تصمیمی بود که یک دانشمند و همسرش در رابطه با شامپانزه ای کوچک به نام لوسی گرفتند.

زمان مطالعه: 4 دقیقه

سطح: سخت

فایل صوتی

ترجمه‌ی درس

شامپانزه ها هم انسان اند

اگر در دهه 1960 وارد خانه تِمِرلین می شدید، شاید دخترشان لوسی با شما حال و احوال می کرد و در کمال ادب یک فنجان چای که خودش دم کرده بود، برایتان می آورد. با اینکه شاید این عادی باشد، لوسی یک شامپانزه بود.

دانشمندان می خواستند بدانند اگر یک شامپانزه را مانند یک انسان بزرگ کنند، چه می شود. لوسی را پس از تولد از مادر تنی خود جدا کرده و به موریس تمرلین روانشناس و همسرش جین دادند.

موریس و جین لوسی را طوری بزرگ کردند گویی دخترخودشان است. او آموخت از کارد، قاشق و چنگال نقره استفاده کند، پشت میز بنشیند، لباس بپوشد، و حتی مجلات را ورق بزند. لوسی با چای از مهمانان پذیرایی می کرد و مثل یک انسان از توالت استفاده می کرد. او همچنین آموخت بر اساس حالتهای چهره احساسات مختلف را تشخیص دهد. وقتی مادر خوانده لوسی غمگین می شد، لوسی او را تیمار می کرد. زبان اشاره را به او یاد دادند و او بیش از 140 کلمه آموخت.

لوسی خود را خیلی خوب با شیوه زندگی انسانها هماهنگ کرده بود. این تا زمانی بود که او به بلوغ کامل رسید. شامپانزه های بالغ بسیار بسیار قدرتمند هستند. خیلی زود لوسی شروع به نابودی اثاثیه ی خانه تمرلین کرد.

با وجود اینکه آنها می گفتند لوسی را مثل دختر خودشان دوست دارند، زمانیکه او 12 ساله شد، احساس کردند دیگر نمی توانند او را در خانه شان نگه دارند. آنها تصمیم گرفتند لوسی را به گامبیا بفرستند. قرار بود او در آنجا در مرکز توانبخشی شامپانزه ها زندگی کند.

لوسی چیزهای زیادی درباره انسان بودن آموخت، اما اصلا هیچ چیز در مورد شامپانزه بودن نمی دانست. هنگامی که وارد مرکز شد، غذایش را نمی خورد، از شامپانزه های دیگر می ترسید و اغلب کلمه اشاره ی «صدمه» را ادا می کرد. پدر و مادر خوانده ی او تنها چند هفته کنارش ماندند و بعد او را با زندگی جدید خود تنها رها کردند. سرانجام لوسی با شامپانزه های دیگر دوست شد، اما چند سال بعد توسط شکارچیان کشته شد. بسیاری معتقدند اعتمادش به انسانها او را به هدفی آسان تبدیل کرده بود.

لوسی به ما آموخت که شامپانزه ها با انسانها فرق چندانی ندارند. با این حال، همچنان از شامپانزه ها برای تحقیقات علمی استفاده و گاهی اوقات در آزمایشگاه ها در قفس های کوچک نگهداری می شوند. در سال 2015، یک گروه [مدافع] حقوق حیوانات، آزمایشگاهی را به «نگهداری غیرقانونی» دو شامپانزه برای اهداف تحقیقاتی متهم کرد. وقتی پرونده به دادگاه رسید، قاضی گفت که حقوق بشر حیوانات نقض شده است. ایده ی حقوق بشر برای غیر انسان هنجارشکنی محسوب می شد اما چند ساعت بعد قاضی تصمیم خود را عوض کرد.

این اولین بار نیست که شامپانزه ها موضوع پرونده ای در دادگاه می شوند و احتمالا آخرین آنها هم نخواهد بود. بسیاری معتقدند که حیوانات دیر یا زود از حقوقی مشابه انسان ها بهره مند خواهند شد.

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.

📍 شما در حال مشاهده درس 1 در فصل 15 از دوره زیر هستید:

داستان های کوتاه

92 فصل | 184 درس

1. شامپازه ها هم انسان اند 👁

درس بعدی :  تمرین مکالمه 2. تمرین مکالمه