از یاد بردن زبان مادری

توضیح مختصر: تصور کنید که یک روز صبح از خواب بیدار می شوید و نمی‌توانید دیگر یک کلمه از زبان مادریتان را حرف بزنید. در مقابل، می توانید یک زبان خارجی را به گونه ای سلیس صحبت کنید. شاید این امر تخیلی به نظر برسد اما می تواند واقعا رخ بدهد؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه

سطح: سخت

دانلود اپلیکیشن «زبانشناس»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زبانشناس» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زبانشناس»

فایل صوتی

ترجمه‌ی درس

آیا می‌شود که یک شبه زبان مادری مان از یادمان برود؟

پسری که از خواب بیدار می شود و دیگر نمی تواند حتی یک کلمه انگلیسی حرف بزند

روبن یک فوتبالیست بااستعداد و دروازبان نترس است. زمانی که یک حادثه بد برای روبن رخ داد، او در تیم فوتبال الیت یوث در آتلانتا، جورجیا بازی می کرد. حریف به سرش ضربه‌ای وارد کرد و او دچار شوک شد. در زمین فوتبال چند بار تنفسش قطع شد و از هوش رفت و به هوش آمد. مربی اش می گوید: «فکر کردم که ممکن است بمیرد.»

روبن بوسیله هلیکوپتر امداد به بیمارستان منتقل شد و در آنجا به مدت چند روز به کما رفت. مادر روبن معلم دبیرستان است که اصلیتی نیجریه ای دارد. زمانی که روبن در نهایت به هوش آمد، به زبان اسپانیایی به مادرش گفت «گرسنه ام». مادر روبن سریع از اتاق خارج شد تا درخواست کمک کند. او گفت: «پرستار از من پرسید که روبن به چه زبانی صحبت می کند». من گفتم «من انگلیسی حرف می زنم. او هم انگلیسی زبان است. ما ریشه اسپانیایی نداریم».

ناگهان روبن نمی توانست یک کلمه انگلیسی حرف بزند. در عوض، به راحتی و به گونه ای سلیس اسپانیایی صحبت می کرد. روبن می گوید قبل از حادثه تنها چند کلمه اسپانیایی بلد بوده است. او فکر می کند که به گونه ای ناخودآگاه این زبان را از برادرش که در اسپانیا درس می خواند و برخی از هم تیمی هایش که اسپانیایی هستند، یاد گرفته است.

روبن اسپانیایی صحبت کردن را عجیب اما لذت بخش می داند. اگرچه، وقتی که تلاش می کند انگلیسی حرف بزند، دچار تصرف (حمله) می شود. پس از چند روز، انگلیسی روبن بازگشت. او هنوز می تواند اسپانیایی صحبت کند اما این توانایی در حال از بین رفتن است.

روبن تنها شخصی نیست که با شرایط زبانی عجیب از خواب بیدار شده است. در سال ۲۰۱۳، یک مرد آمریکایی در متلی در کالیفرنیا در حالی که به زبان سوئدی صحبت می‌کرد از خواب بیدار شد. برخلاف روبن، این زبان برای او جدید نبود اما زبان مادری خود یعنی انگلیسی و کل خاطرات گذشته را کاملا فراموش کرده بود. همچنین، سندروم لهجه خارجی یک نوع بیماری است که در آن افراد پس از ضربه به سر یک لهجه جدید به خود می گیرند. اولین مورد از این نوع به سال ۱۹۴۱ باز می گردد زمانی که یک زن نروژی که در طی بمباران آسیب دیده بود، ناگهان شروع کرد به صحبت با لهجه آلمانی کرد. در طی سال ها، ۶۲ مورد از این شرایط گزارش شده است.

روبن اکنون به خانه بازگشته است اما هنوز تست های پزشکی می دهد و دچار حمله می شود. یک صفحه gofundme.com ایجاد شده است تا به والدین او برای پرداخت هزینه های پزشکی کمک شود. روبن امیدوار است تا یک روز به فوتبالست حرفه ای تبدیل شود و مشتاقانه منتظر بازگشت به میادین است. مربی اش می گوید زمانی که او بازگردد، باید کلاه ایمنی بپوشد.

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.

📍 شما در حال مشاهده درس 1 در فصل 57 از دوره زیر هستید:

داستان های کوتاه

92 فصل | 184 درس

1. از یاد بردن زبان مادری 👁

درس بعدی :  تمرین مکالمه 2. تمرین مکالمه