مبارزه برای زنبورها

توضیح مختصر: هرچه بر تعداد انسان‌ها افزوده می‌شود، از تعداد حیوانات کاسته می‌شود. زنبور یکی از این حیوانات مهم است که اخیراً تعداد آن‌ها کم و کمتر شده است.

زمان مطالعه: 4 دقیقه

سطح: سخت

دانلود اپلیکیشن «زبانشناس»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زبانشناس» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زبانشناس»

فایل صوتی

ترجمه‌ی درس

مبارزه برای زنده ماندن زنبورها

مبارزه برای زنبورها

بر هیچ‌کس پوشیده نیست که تعداد زنبورها در جهان در حال کاهش است. زنبورها کندوهای خود را ترک می‌کنند و دیگر به آن‌ها باز‌نمی‌گردند. این مشکل «اختلال فروپاشی کلنی» یا CCD نامیده می‌شود. دانشمندان، ۱۰۰ درصد از علت آن مطمئن نیستند اما این اتفاق مشکلات بزرگی برای انسان‌ها به وجود می‌آورد. بسیاری از غذاهایی که انسان‌ها می‌خورند، برای گرده‌افشانی به زنبورها وابسته‌اند.

یکی از ساکنان شهر نیویورک را ببینید: اندرو کوت مردی که مأموریتی به عهده دارد. اندرو نگذاشته جنگلِ بتنیِ اطرافش، او را از نگهداری زنبورها بازدارد. او بیش از ۷۵ کندو در سراسر شهر و بیشتر بر بام‌ها نگهداری می‌کند. درواقع او حتی آن را تبدیل به‌نوعی کسب‌وکار کرده است و به رستوران‌ها و هتل‌هایی مانند والدورف آستوریا خدمات ارائه می‌کند. اندرو به کارکنان این هتل مشهور در نگهداری ۳۶۰۰۰۰ زنبورعسل در شش کندو بر بالای پشت‌بام طبقه بیستم کمک می‌کند. عسل در غذاها و چای مشتریانِ هتل و حتی در نوعی نوشیدنی عسلی مخصوص سرو می‌شود.

اندرو معتقد است مشکل زنبورها باید به‌طور همه‌جانبه موردتوجه قرار گیرد، و ما نباید بگذاریم محیط شهری‌مان، ما را از پرورش زنبورها بازدارد. زنبورها و انسان‌ها می‌توانند در شهرها باهم همزیستی مسالمت‌آمیز داشته باشند. اندرو در مصاحبه‌ای با سی ان ان می‌گوید: «زنبورداریِ شهری بسیار سرمست کننده است. نوعی دل‌مشغولی است و راه بازگشتی هم ندارد.»

اندرو به نیویورک اکتفا نکرده است. او همچنین رئیس موسسه‌ی زنبورهای بدون مرز است. این سازمان، برای ایجاد یا احیای کلنی‌های زنبورها در سراسر جهان و در مکان‌هایی مانند آفریقا، آمریکای مرکزی و شمالی، شرق اروپا، و آسیا فعالیت می‌کند. او و گروهش، حداقل یک‌بار در سال به محل دورافتاده‌ای سفر می‌کنند و معلومات زنبورداری خود را با جوامع محلی ردوبدل می‌کنند. این موضوع به بازگشت زنبورها به محل‌هایی که از آن ناپدیدشده‌اند، کمک می‌کند.

کریس برلی یکی دیگر از کسانی است که به این کار علاقه‌مند شده است. او با برنامه پرورش گل‌های وحشی، که گیاهان موردعلاقه‌ی زنبورها هستند، با مشکل آن‌ها مبارزه می‌کند. او برای انجام این کار، کارخانه‌ای به نام سیدلز تأسیس کرد که توپ‌های کوچکی شبیه آب‌نبات تولید می‌کند. بااین‌حال این توپ‌های کوچک رنگارنگ درواقع از کمپوست، خاک رس و دانه‌های گل‌های وحشی درست می‌شوند.

تنها کاری که باید بکنید این است که این‌طرف و آن‌طرف قدم بزنید و این توپ‌ها را هر جا که می‌خواهید روی زمین بیندازید. فقط همین. وقتی باران ببارد آن‌ها جذب خاک شده و گل‌های وحشی خواهند روئید. یک دسته سیدلز بخرید و گشتی در شهر بزنید و جانی اَپِلسیدِ دوم در دنیای زنبورها باشید که به پرورش گل‌هایی پرداختید که برای بقای زنبورها موردنیاز هستند.

مشکلات پیچیده، نیاز به راه‌حل‌های ابتکاری دارند. بدون وجود افرادی مانند اندرو و کریس برای نجات زنبورها، دیگر در سال‌های آینده بشقاب‌های شام ما چندان اشتهاآور نخواهند بود.

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.

📍 شما در حال مشاهده درس 1 در فصل 87 از دوره زیر هستید:

داستان های کوتاه

92 فصل | 184 درس

1. مبارزه برای زنبورها 👁