توده های مرتعش زنبور

توضیح مختصر: زنبورهای عسل ژاپنی، بر خلاف خویشاوندان اروپایی خود پاسخی هوشمندانه برای شرورترین شکارچی خود، زنبور غول پیکر ژاپنی، ابداع کرده‌اند. این روش دفاعی به حدی خلاقانه است که شما را حیرت زده خواهد کرد.

زمان مطالعه: 4 دقیقه

سطح: خیلی سخت

دانلود اپلیکیشن «زبانشناس»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زبانشناس» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زبانشناس»

فایل صوتی

ترجمه‌ی درس

توده های مرتعش زنبور

از سرزمین پوکمون، کیتی یا چیزهای بامزه دیگر، موجودات وحشی زیبا و خطرناکی از راه رسیده‌اند. از خرس گرفته تا گراز وحشی، هزارپا، مار، کوسه و عروس دریایی سمّی. هر نوع موجودی که بتواند به شما آسیب برساند در ژاپن وجود دارد. اما تاکنون خطرناکترین آنها برای انسان زنبور غول پیکر ژاپنی بوده است. این زنبور بزرگترین گونه زنبور در جهان است و طول یک زنبور بالغ نزدیک 5 سانتیمتر است. این زنبورها سریع، خشن و سمی هستند و سالانه موجب مرگ بیش از 40 انسان در ژاپن می‌شوند.

اما این انسانها نیستند که باید نگران زنبور غول پیکر باشند؛ در واقع گونه‌ی زنبورهای عسل اروپایی که در ژاپن فراوانند بیشترین نگرانی را دارند. می‌دانید زنبورهای غول پیکر عاشق خوردن زنبورهای عسل هستند. از آنجا که گونه زنبور عسل اروپایی در مجاورت زنبور غول پیکر تکامل نیافته است، هیچ وسیله دفاعی در برابر آن ندارد.

زنبور غولپیکر ژاپنی دشمن زنبور عسل اروپایی بی‌دفاع است

در نتیجه صحنه‌ای وحشتناک پدید می‌آید. زنبورهای غول پیکر زنبورهای عسل را می‌گیرند، با آرواره های قدرتمند و قیچی مانندشان سر آنها را از تن جدا کرده دست و پاهایشان را قطع نموده و سینه بزرگ و آبدارشان را به عنوان پاداش خود می‌خورند. هر یک از زنبورهای غول پیکر ژاپنی قادرند در دقیقه به طور متوسط چهل زنبور اروپایی را بکشند. این یعنی یک گروه 30 تایی از زنبورهای غول پیکر می‌توانند یک کلونی 10000 تایی از زنبورهای عسل را تنها ظرف یک ساعت نابود کنند. این یک قتل عام است!

اما اوضاع برای زنبورهای ژاپنی چه‌طور است؟ آنها در مدت هزاران سال در برابر این شکارچیان سیری ناپذیر روش دفاعی هوشمندانه ای ابداع کرده‌اند که در حقیقت استفاده از گرما است. زنبورهای عسل ژاپنی می توانند تا 50 درجه سلسیوس را تحمل کنند اما زنبورهای غول پیکر فقط تا دمای 46 درجه را تحمل می‌کنند.

زنبور غولپیکر ژاپنی فقط تا دمای ۴۶ درجه زنده می‌ماند

زمانی که زنبور غول پیکری نزدیک می‌شود آنها مثل خویشاوندان اروپائیشان یکی یکی با آن روبرو نمی‌شوند. بلکه منفعلانه آن را فریب داده و به داخل کندو می‌کشانند. در این هنگام دور آن جمع شده و آن را در حلقه ای از زنبورهای در حال ارتعاش گرفتار می‌کنند. این زنبورهای عسل قادرند در چند دقیقه دمای داخل این توده را به بیش از 47 درجه بالا ببرند. این کار موجب کباب شدن و مردن زنبور غول پیکر می‌شود و زنبورهای عسل کاملا سالم باقی می‌مانند.

زنبور ژاپنی با حلقه زدن دور زنبور غولپیکر و بالا بردن دما، این زنبور بزرگ را می‌کشد

این راه حلی خارق‌العاده برای مشکلی است که به مرگ حتمی منجر می شد. ما اغلب انسانها را به خاطر داشتن توانایی حل مشکلات به شیوه هایی نو و خلاقانه ستایش می کنیم. اما راه حل‌هایی که طبیعت ارائه می‌کند، اگر خلاقانه‌تر نباشد، می‌توان گفت که به همان میزان ابتکاری است.

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.

📍 شما در حال مشاهده درس 1 در فصل 52 از دوره زیر هستید:

داستان های کوتاه

92 فصل | 184 درس

1. توده های مرتعش زنبور 👁

درس بعدی :  تمرین مکالمه 2. تمرین مکالمه