يک نفس هواي تازه

توضیح مختصر: شهرهای زیادی در دنیا وجود دارد که آلودگی هوای شدیدی دارند. بیجینگ یکی از این شهرها در چین است که آلودگی هوا در آن بسیار رایج و خطرناک است، طوری که مردم برای استنشاق هوای تمیز، کپسول‌های هوایی از کانادا به قیمت ۲۸ دلار می‌خرند که تنها برای دو سه دقیقه تنفس، هوا دارد.

زمان مطالعه: 4 دقیقه

سطح: سخت

فایل صوتی

ترجمه‌ی درس

هوای تازه چیزی که در شهرهای بزرگ کمتر آن را مشاهده میکنیم

یک‌نفس هوای تازه

اکثر انسان‌ها نفس کشیدن را حقی طبیعی میدانند و قدردان آن نیستند. اما همه‌ی ما به‌قدر کافی خوش‌شانس نیستیم که درجایی با هوای پاک زندگی کنیم.

در بیجینگ آن‌قدری آلودگی هوا زیاد شده که تنفس هوا خطرناک شده است. در این شهر، روزهایی وجود دارد که دود آن‌قدری غلیظ و ضخیم میشود که جلوی نور خورشید را هم میگیرد. در این روزها مدارس تعطیل میشود و ساخت‌وسازها متوقف میگردد. افرادی هم که در شهر قدم میزنند، روی صورت خود ماسک میگذارند که خطرات تنفس در دود خطرناکی که حاوی ذرات زیان‌آور نیروگاه‌های زغال‌سنگ است، را کمتر کند.

برخی افراد در بیجینگ، شروع به خرید کپسول های هوا از کانادا کرده‌اند تا هوای کثیف شهر خودشان را استنشاق نکنند. این افراد تقریباً برای هر کپسول هوای تازه‌ی کوهستان، 28 دلار میپردازند. هر کپسول تقریباً به‌اندازه‌ی 80 بار استنشاق، هوا بیرون میدهد. مصرف‌کنندگان میگویند که کپسول‌های هوای تازه به آن‌ها کمک میکند که هوشیار بمانند و کارهایی مانند تمرین ورزشی انجام دهند. زیرا ورزش کردن اگر هرروز هوای آلوده استنشاق کنید بسیار سخت میشود.

ورزش کردن در هوای آلوده بسیار سخت است.

مطالعه‌ی جدیدی از کیفیت هوا در چین نشان میدهد که بالای 80 درصد چینیها در معرض هوای ناسالم هستند. در حقیقت، آلودگی هوا عامل مرگ‌ومیر بیش از 4000 نفر در روز است. محققان میگویند که تنفس هوای بیجینگ مانند این است که در طول روز، هر ساعت، یک و نیم سیگار کشیده شود.

درحالیکه بسته‌بندی کپسولی هوا خیلی عجیب به نظر میآید، این اولین باری نیست که این کار انجام میشود. توماس ادیسون، مخترع لامپ، علاقه‌ی خیلی زیادی به ساختار شیمیایی تنفس داشت. وقتیکه وی در حال مرگ بود، لوله‌های آزمایش زیادی در اطراف وی قرار داده شده بود، تا آخرین نفس‌های وی را جمع‌آوری کند. این بطریها بعداً توسط فرزند ادیسون امضا زده شد. یکی از آن‌ها به رفیق ادیسون و همکار مخترعش، هنری فورد (مؤسس کارخانه‌ی فورد) داده شد. فورد بطری آخرین تنفس‌های ادیسون را به‌عنوان یادگاری از دوست قدیمی خودش تا آخر عمر نگه داشت.

تنفس برای انسان‌ها سنبل زندگی است. وقتی چیزهای قشنگ، خارق‌العاده، و تأثیر برانگیز مشاهده میکنیم، احساس سرزندگی میکنیم. در زبان انگلیسی به این زمان‌ها breathtaking (مهیج) میگویند.

ما معمولاً عبارت‌هایی در رابطه با تنفس را برای انتقال بهتر احساسات خود، به کار میبریم. به‌عنوان‌مثال یک‌نفس هوای تازه (a breath of fresh air) عبارتی است که برای توصیف چیزهای تازه و جذاب به کار میرود. وقتی احساس ناراحتی میکنیم، بعضی وقت‌ها میگوییم که تخلیه‌شده‌ایم (feeling deflated)، انگار که یک‌جورهایی تمامی هوای خود و زندگی خود را بیرون داده‌ایم.

الآن به تنفس خودت توجهی بکن. تند نفس میکشی یا کند؟ عمیق یا سطحی؟ نفس عمیقی بکش. احساس خوبی به آدم دست میدهد. درست است؟

متن انگلیسی درس

مشارکت‌کنندگان در این صفحه

تا کنون فردی در بازسازی این صفحه مشارکت نداشته است.

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.

📍 شما در حال مشاهده درس 1 در فصل 66 از دوره زیر هستید:

داستان های کوتاه

92 فصل | 184 درس

1. يک نفس هواي تازه 👁

درس بعدی :  تمرین مکالمه 2. تمرین مکالمه