باورهای شما موفقیت تان را در زبان انگلیسی تعیین می کند

دوره: کتاب گویا / درس 5

کتاب گویا

28 درس

باورهای شما موفقیت تان را در زبان انگلیسی تعیین می کند

توضیح مختصر

در این درس آقای هوگ درباره باور هایی که شما را به موفقیت می رسانند صحبت می کنند.

  • زمان مطالعه 11 دقیقه
  • سطح متوسط

دانلود اپلیکیشن «زبانشناس»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زبانشناس» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زبانشناس»

فایل صوتی

دانلود فایل صوتی

ترجمه‌ی درس

فصل چهارم: باورهای شما موفقیت تان را در زبان انگلیسی تعیین می کنند

در فصل قبل شما اهمیت سوخت یا قدرت روانشناسی برای موفقیت در مکالمه ی انگلیسی را یاد گرفتید. همچنین یاد گرفتید که یک ارتباط قوی بین انگلیسی و احساسات مثبت ایجاد کنید. علاوه بر احساسات قوی، یک عنصر مهم دیگر در روانشناسی وجود دارد که شما باید به آن مسلط شوید که به آن اعتقادات می گویند. اعتقادات قوی ترین برنامه ی داخل مغز ما هستند. آنها تصمیماتمان، احساساتمان و افکارمان را یاری می کنند. آنها به ما می گویند که چه چیزی امکان دارد و چه چیزی امکان ندارد. آنها راه موفقیت را برایمان باز یا ما را محدود به شکست می کنند.

ما می توانیم اعتقادات را در دو موضوع کلی قرار دهیم: اعتقادات محدود کننده و اعتقادات قدرت دهنده .اعتقاد محدود کننده یک برنامه ی منفی است که پتانسیل و قدرت اجرای ما را محدود می کند. به بیان دیگر اعتقادات محدود کننده موفقیت شما را محدود می کنند .برنامه انگلیسی مخفی یک منبع از منفی ترین اعتقادات برای انگلیسی است. به مرور زمان، مدارس همواره به ذهن دانش آموزان خود اعتقادات منفی تحمیل می کند. بعد از سال ها گذراندن در مدارس، بیشتر دانش آموزان بعضی یا همه ی این اعتقادات منفی را در بر دارند:

• انگلیسی پیچیده و سخت است.

• سال ها طول می کشد تا بتوان انگلیسی را خوب صحبت کرد.

• انگلیسی پر استرس است.

• خواندن گرامر کلید مکالمه انگلیسی است.

• من در انگلیسی خوب نیستم.

• فقط یک جواب صحیح وجود دارد. یک راه برای گفتن جواب وجود دارد.

• مشکل از من است که هنوز نمی توانم انگلیسی را خوب صحبت کنم.

• نمرات من پایین است پس نمی توانم انگلیسی خوب حرف بزنم.

• بهترین روش برای یادگیری انگلیسی نشستن در یک کلاس، یاداشت برداری و خواندن کتاب درسی است.

• فقط افراد خاصی می توانند انگلیسی را قدرتمند صحبت کنند.

• یادگیری انگلیسی حوصله سر بر و خسته کننده است.

مشکلی که در این افکار منفی وجود دارد این است که آنها احساسات منفی )درباره انگلیسی( ایجاد می کنند. افکار و احساسات منفی موجب تصمیمات بد می شوند و تصمیمات بد موجب نتیجه نا امید کننده.

بطور مثال، کسی که باور دارد انگلیسی پر استرس، پیچیده،و سخت است، نمی تواند انگیزهای برای تمرین روزانهی زبان انگلیسی داشته باشد. و دائما این مشکل را دارد که خودش را وادار به یادگیری زبان انگلیسی کند . کسی که احساس می کند فقط افراد خاصی می توانند به انگلیسی مسلط شوند سریع نا امید می شود. آنها فرض می کنند که مشکل از خودشان است و در انگلیسی خوب نیستند و در نتیجه پیشرفتشان آهسته خواهد بود.

در آخر کسانی که این باور را دارند کلاس ها، کتاب های درسی و یادگیری گرامر کلید اصلی است، ممکن است سال ها به استفاده از اینروش نا موثر بپردازند و خودروی کند خود را در جاده تسلط برانند و هیچوقت به موفقیت دست پیدا نکنند.

به همین دلیل است که اعتقادات اینقدر با اهمیت هستند. اینها برنامه ی مرکزی مغز ما هستند که احساسات، تصمیم ها و اعمال ما را می سازند. اعتقادات شرح دهنده ی تفاوت میان هدف نهایی و یا خستگی ابدی با انگلیسی است. اعتقادات به شما می گوید که یک تجربه چه مفهومی دارد. هر زمانی که شما یک تجربه با زبان انگلیسی دارید، مغز شما باید تصمیم گیرنده باشد که چه اتفاقی رخ داده است. به بیان دیگر مغز شما تجربه را کلیت می بخشد. مغز شما تصمیم می گیرد که یک واقعه چه مفهومی برای زندگی شما بصورت کلی دارد و هر تجربهی منفی، این اعتقاد را قوی و قوی تر می کند و سرانجام شما کاملا به آن اعتقاد ایمان می آورید.

بطور مثال، شاید شما مدام توسط معلم خود تصحیح شده اید. بعد از چندین تجربه شرم آور، مغز شما باید تصمیم گیرنده این مفهوم باشد که چه اتفاقی افتاده است. بنا بر این اتفاقات، احتمالا شما به این نتیجه رسیده اید که در انگلیسی بد هستید. شاید شما به این نتیجه رسیده اید که انگلیسی دردآورد و پر استرس است. هر تجربهی منفی، این اعتقاد را قوی تر می کند.

مشکل اینجاست که این اعتقادات بعدها روی تجربیات انگلیسی شما نیز تاثیر گذار خواهند بود. چون هر گاه که شما با انگلیسی رو به رو می شوید همواره همراه با این اعتقادات منفی بوده است. به همین دلیل شما خود به خود تجربیات جدید انگلیسی را منفی وار خواهید دید. اگر اعتقادات شما به شدت منفی است و آن را تغییر ندهید شما کاملا توانایی خود را برای موفقیت به عنوان یک مکالمه کننده انگلیسی نابود خواهید کرد. خیلی از انگلیسی آموزان کاملا امید خود را از دست می دهند و خیلی ساده کم می آورند و بیخیال موفقیت می شوند.

شما باید اعتقادات منفی خود را با اعتقادات قدرت دهنده تعویض کنید .اعتقادات قدرت دهنده آن دسته از اعتقاداتی هستند که به شما قدرت می بخشند.

یه چه نوع از اعتقادات قدرت دهنده برای مکالمه ی انگلیسی موفق نیاز دارید ؟ اینجا یک لیست ساده را می بینید:

• زبان انگلیسی آسان، شاد، و هیجان انگیز است.

• من میتوانم انگلیسی را روان در شش ماه صحبت کنم.

• اشتباهات عادی و لازم هستند. حتی بومی زبانان نیز اشتباه می کنند.

• هدف از یادگیری زبان انگلیسی ارتباط موثر با دیگران است نه امتحان دادن.

• خواندن گرامر، مکالمه ی انگلیسی را نابود می کند.

• همه می توانند یاد بگیرند که انگلیسی را قدرتمند صحبت کنند.

• من مشکلی ندارم، من از روشی نامناسب استفاده می کردم و می توانم آن را تغییر دهم.

اطمینان دارم که شما متوجه اید که چقدر این عقاید قوی هستند. احتمالا می توانید تصور کنید که این اعتقادات چه احساس عمیقی از اعتماد به نفس و هیجان می سازند. ولی سوال اینجاست که شما چگونه این اعتقادات را بسازید؟ مشخصاً اعتقادات قدرت دهنده قابل تصور تر هستند ولی چگونه باید ذهن خود را دوباره نویسی کنید ؟ یک روش قدرتمند برای تغییر اعتقادات، مدلینگ خطاب می شود. مدلینگ بدین صورت است که یک نفر موفق را پیدا کنید و به دقت آنها را مورد مطالعه قرار دهید. بطور مثال اگر می خواهید که انگلیسی را قدرتمند مکالمه کنید، شما کسی را پیدا می کنید که انگلیسی یاد گرفته است . شما درباره آنها تحقیق می کنید. یاد می گیرید که آنها چه کرده اند و چگونه آن کار را انجام داده اند .اگر امکان پذیر است با آنها صحبت کنید و قدرت روانشناسی و روش های آنان را یاد بگیرید. در آخر شما نهایت تلاش خود را می کنید که دقیقاً مثل آنها، کارها را پیش ببرید.

هر چه بیشتر شما افراد موفق را الگو قرار دهید، اعتقادات شما خود به خود تغییر خواهند کرد. با تمرکز بر موفقیت به جای شکست، شما رفته رفته مغز خود را از نو می نویسید. این همان دلیلی است که من باشگاه Effortless English را بنا کردم. در جامعه ما موفق ترین اعضاء ،اعضاء تازه وارد را راهنمایی می کنند. با اینکه من امیدوارم این کتاب به شما در تغییر دادن اعتقاداتتان کمک کند ولی هیچ چیز موثر تر از گوش دادن به شخصی )همانند شما( که موفق بوده نیست.

کار شما الان این است که اشخاص موفقی را پیدا کنید که انگلیسی صحبت می کنند و از آنها الگو بردارید. ممکن است آنان را در شهر خود پیدا کنید .مطمئناً می توانید آنان را آنلاین بیابید. وقتی که پیدایشان کردید از آنها درباره اعتقاداتشان و روش هایشان بپرسید. روانشناسی و موفقیتشان را مورد مطالعه قرار دهید. این دقیقاً چیزی است که من زمان توسعه دادن سیستم Effortless English انجام داده ام. من موفق ترین انگلیسی آموزان را مورد مطالعه قرار دادم، با آنان مصاحبه کردم و احساسات، اعتقادات، اهداف و روش هایشان را مورد بررسی قرار دادم. اینگونه بود که من سیستمی بنا بر موفقیت ساختم نه شکست.

به یاد آورید، اعتقادات توسط مفهومی که بر تجربیات نهاده شده، ساخته می شوند. هر چه بیشتر به تجربیات منفی فکر کنید و متمرکز شوید اعتقادات محدود کننده ی شما قوی تر خواهند شد. اما شما می توانید به همین صورت اعتقادات قدرت دهنده بسازید. به بیان دیگر شما می توانید از “خاطرات انتخابی” برای قوی تر کردن اعتقادات مثبت خود استفاده کنید.

چگونه؟ خیلی ساده، با مرور کردن تمامی تجربیاتتان در انگلیسی در گذشته .همانطور که مشغول یادآوری تجربیات گذشته هستید به دنبال تجربیاتی بگردید که مثبت بوده اند. شاید شما یک فعالیت جالب را به یاد بیاورید، شاید شما از یک داستان کوتاه به زبان انگلیسی لذت برده اید . وقتی که این تجربیات مثبت را به یاد آوردید آنها را یاداشت کنید. یک لیست از تجربیات مثبت که با انگلیسی تا به حال داشته اید، تهیه کنید .

بیشتر مردم حداقل میتوانند تعدادی از این تجربیات را شناسایی کنند. قدم بعدی این است که توجه خود را هر روز بر این خاطرات بگذارید، هر روز این خاطرات مثبت انگلیسی را مرور کنید. هر تجربه را به یاد بیاورید. هر کدام را در ذهن خود ببینید و احساسات مثبت داخلشان حس کنید.

سپس یک اعتقاد قدرت دهنده جدید درباره انگلیسی بنویسید. شاید بنویسید که انگلیسی جذاب و آسان است. شاید بنویسید من از یادگیری انگلیسی لذت می برم و در آن خوب هستم. این اعتقاد را بالای لیستتان قرار دهید و هر روز آن را مرور کنید و البته هرگاه که یک تجربه جدید مثبت از انگلیسی داشتید آن را به لیست خود اضافه کنید. لیست شما بزرگ تر و بزرگ تر خواهد شد و همانطور که بزرگ می شود اعتقادات قدرت دهنده شما نیز قوی تر و قوی تر می شوند.

همه ی ما با اصطلاح برنامه نویسی کامپیوتر “گند بزنید خرابکاری جمع می کنید” آشنا هستیم. اعتقادات برنامه های درون مغز ما هستند .

اعتقادات گند ) منفی و محدود کننده( سازنده احساسات منفی، تصمیمات بد و انگیزه پایین هستند. اینها در مقابل خرابکاری ) نتیجه بد( بیرون می دهند سپس این نتایج بد اعتقادات منفی قوی تر و جدید می سازند و کل این چرخه دوباره از نوع شروع می شود یا حتی بد تر . این وضعیت شیب منفی خطاب می شود.اعتقادات مثبت، در مقابل شیب مثبت می سازند. اعتقادات قدرت دهنده احساسات مثبت، تصمیمات بهتر و انگیزه بهتر می سازند. اینها در مقابل نتایج بهتری در بر دارند. نتایج بهتر اعتقادات قدرت دهنده بهتری می سازد. کله این چرخه دوباره و دوباره تکرار ، و هر بار قوی تر می شود. این شیب مثبت کلید موفقیت سریع در انگلیسی است.

متن انگلیسی درس

Chapter 04 : Your Beliefs Determine Your English Success

In the last chapter, you learned the importance of fuel, or psychology, for English speaking success. You also learned how to anchor (connect) strong positive emotions to English.

In addition to peak emotions, there is another important element of psychology that you must master in order to speak English powerfully: belief. Beliefs are our most powerful “brain programs.” They guide our decisions, our feelings, and our thoughts. They tell us what is possible and what is not. They open us to success or limit us to failure.

We can put beliefs into two general categories: limiting beliefs and empowering beliefs. A limiting belief is typically a negative “program” that limits your potential and performance. In other words, limiting beliefs limit your success.

The hidden curriculum is the source of most negative beliefs about English. Over time, schools consistently program limiting beliefs into the minds of their students. After years in school, most students share some or all of these limiting beliefs:

English is complicated and difficult.

It takes many years to speak English well.

English is stressful.

Grammar study is the key to English speaking.

I’m not good at English.

There is one right answer. There is one right way to say it.

Something is wrong with me because I still can’t speak English well.

My test scores are low, therefore I can’t speak English well.

The best way to learn English is to sit in a class, take notes, and read a textbook.

Only a few special people can learn to speak English powerfully.

English learning is boring and frustrating.

The problem with these negative beliefs is that they lead to negative emotions (about English). The negative beliefs and emotions then lead to bad decisions, and the bad decisions lead to disappointing results.

For example, someone who believes that English is stressful, complicated, and difficult is unlikely to be motivated to work hard every day. Rather, they will constantly be struggling to force themselves to learn English.

Someone who feels only a few special people can master English will likely become frustrated very quickly. They will assume that something is wrong with them, that they are “not good at English.” Again, their progress will be slow.

Finally, those who believe that classes, textbooks and grammar study are the key may spend years using these ineffective methods, driving their old slow car on the road to fluency and never achieving success.

This is why beliefs are so important. They are the central programs in our brain that create feelings, decisions and actions. Beliefs are what make the difference between ultimate success or a lifetime of frustration with English.

Beliefs tell you what an experience means. Whenever you have an English language experience, your brain must decide the meaning of what happened. In other words, your brain generalizes the experience. Your brain decides what the event means to your life as a whole. And with each negative experience, the belief can grow stronger and stronger. Eventually you become completely certain about the belief.

For example, maybe you were repeatedly corrected by an English teacher. After each of these embarrassing experiences, your brain had to decide the meaning of what happened. Based on these events, maybe you decided that you were bad at English. Maybe you decided that English was painful and stressful. Each negative experience made the belief stronger.

The problem is that these beliefs then affected all of your English experiences that followed. So whenever you had another encounter with English, it was always with these negative limiting beliefs. Because of this, you automatically viewed every new experience with English more negatively. If your beliefs are strongly negative and you don’t change them, you can completely destroy your ability to succeed as an English speaker. Many English learners completely lose hope and simply quit, never to succeed.

You must, therefore, replace your limiting beliefs with strong empowering ones. “Empowering” means “giving power.” So an empowering belief is one that gives you power!

What kind of empowering beliefs do you need for English speaking success?

Here is a sample list:

English is easy, fun and exciting.

I can speak English fluently in about six months.

Mistakes are normal and necessary. Even native speakers make mistakes.

Communication, not a test score, is the purpose of English speaking.

Grammar study kills English speaking.

Anyone can learn to speak English powerfully.

There’s nothing wrong with me, I’ve just been using a bad method and I can change that.

I’m sure you can see how much stronger these beliefs are. You can see that these beliefs are more likely to create success than the limiting ones. You can probably imagine the greater feelings of confidence and excitement that these beliefs create. But how do you create these beliefs? Clearly the empowering beliefs are more desirable, but how do you truly re-program your mind?

One powerful method for changing beliefs is called modeling. Modeling simply means to find a successful person and study them carefully. If you want to speak English powerfully, for example, you find another person who has learned to do it. You learn about them. You learn what they did and how they did it. If possible, you talk to them and learn about their psychology and their methods. Finally, of course, you do your best to do exactly what they did.

The more you model successful people, the more your beliefs will change automatically. By focusing on success instead of failure, you gradually re-program your brain. This is why I created the Effortless English Club™. In our community, the most successful members guide and advise newer members. While I hope this book will help to change your beliefs, there is nothing more powerful than hearing from another person, just like you, who achieved success.

Your job now is to find successful English speakers and model them. You might find them in your town. You will certainly find them online. When you do find them, ask them about their beliefs and methods. Study their psychology and their success. This is exactly what I did when I developed the Effortless English system. I studied the most successful English learners. I interviewed them. I studied their emotions, their beliefs, their goals, and their learning methods. That is how I created a system based on success, not failure.

Remember, beliefs are created by the meaning we attach to experiences. The more you focus on and think about negative experiences, the stronger the limiting beliefs become. You can make empowering beliefs stronger in the same way. In other words, you can use “selective memory” to create and strengthen your positive beliefs.

How do you do this? Simply by reviewing all of your past experiences with English. As you remember all of your past experiences, search your memory for any that were positive. Maybe you remember a fun activity. Maybe you enjoyed reading a short story in English. When you remember these positive experiences, write them down. Create a list of all the positive experiences you have ever had with English.

Most people can identify at least a few such experiences. The next step is to focus your attention on these memories every day. Each day, review your list of positive English memories. Remember each experience. See each one in your mind and feel those positive feelings again.

Then write down a new empowering belief about English. You might write “English is easy and fun.” You might write “I enjoy learning English and I’m good at it.” Write this belief at the top of your list and also review it each day.

And of course, every time you have a new positive experience with English, add it to your list. Your list will grow longer and longer. And as it grows, your empowering beliefs will get stronger and stronger.

We all know the computer programming term “garbage in, garbage out.” Beliefs are our brain programs. Garbage (negative limiting) beliefs create negative emotions, bad decisions, and low motivation. These, in turn, create “garbage out” – terrible results. Those bad results then create new and stronger negative beliefs, and the whole cycle starts again, even worse. This is called a “downward spiral.”

Positive beliefs, on the other hand, create an upward spiral. Empowering beliefs create more positive emotions, better decisions, and better motivation. These, in turn, create better results. Better results then create even stronger empowering beliefs. The whole cycle repeats again and again, getting stronger each time. This upward spiral is the key to rapid success with English.

مشارکت کنندگان در این صفحه

مترجمین این صفحه به ترتیب درصد مشارکت:

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.