چهارمین قاعده - تکرار، کلید مهارت در زبان انگلیسی است

دوره: کتاب گویا / درس 17

کتاب گویا

28 درس

چهارمین قاعده - تکرار، کلید مهارت در زبان انگلیسی است

توضیح مختصر

آقای هوگ در این درس، درباره چهارمین قانون سیستم آموزشی خود صحبت می کند.

  • زمان مطالعه 13 دقیقه
  • سطح متوسط

دانلود اپلیکیشن «زبانشناس»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زبانشناس» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زبانشناس»

فایل صوتی

دانلود فایل صوتی

ترجمه‌ی درس

فصل دوازدهم: قانون چهارم: تکرار کلید مهارت در زبان انگلیسی است

شما می خواهید که انگلیسی را یاد بگیرید و همین حالا صحبت کنید. مشکل اینجاست که در بیشتر کلاس های زبان، قبل از اینکه دانش آموزان به موضوعی مسلط شوند سریعاً به سراغ موضوع جدیدی می روند. در این فصل به قانون چهارم از سیستم Effortless English تمرکز داریم که به شما پیشنهاد می کند زمان بگذارید و عمیق یاد بگیرید.

عمیق یادگرفتن یعنی چه؟ عمیق یادگرفتن یعنی اینکه انگلیسی را تا جایی یاد بگیرید که مکالمه و فهم آن خودکار شود. معمولاً افراد گرامر و واژگان انگلیسی را می دانند، ولی با آن عمیقاً آشنا نیستند. وقتی که زمان مکالمه می شود شروع به ترجمه واژگان و تجزیه و تحلیل افعال در ذهنشان می کنند یا برای فهمیدن چیزی که یک شخص می گوید تقلا می کنند .Effortless English تاکید زیادی روی تمرین برای مسلط شدن دارد.

یادگیری عمیق یعنی تمرین چیزی که یاد گرفته اید، دوباره و دوباره. این کار ممکن است متفاوت با چیزی باشد که در مدارس یاد گرفته اید .

بیشتر مدارس تاکید زیادی بر سریع حرکت کردن دارند. آنها همیشه به دانش آموزان فشار می آوردند که هر هفته مقدار خاصی از گرامر و کلمات را یاد بگیرند. مدرسها متکی به کتاب های درسی اند و سعی می کنند که طبق برنامه آن را به اتمام برسانند. مشکل دانش آموزان اینجاست که تعداد زیادی مبحث یاد می گیرند و سریع آن را فراموش می کنند. یا ایده اصلی را به یاد دارند ولی قادر به استفاده از آن نیستند. به طور مثال فعل گذشته. اگر در گذشته انگلیسی خوانده باشید، فعل گذشته را در کتاب های درسی یاد گرفته اید و بوووم خیلی سریع، به سراغمبحث بعدی رفته اید. سریع به سراغ یادگیری گرامر های بیشتر، افعال آینده و حال کامل رفتید.

حالا اگر از شما کسی بپرسد که فعل گذشته را می دانید شما احتمالا می گویید بله ولی حقیقت اینجاست که به فعل گذشته هنوز مسلط نشده اید. آنقدر سریع از مباحث پیشی گرفته اید که آنها را هیچگاه عمیقاً همانند یک بومی زبان نیاموخته اید. به همین دلیل است که با آن همه سال یادگیری انگلیسی هنوز زمان استفاده از افعال گذشته اشتباه می کنید. شما هنوز اشتباه می کنید چون همه چیز خودکار نیست، فعل گذشته را عمیقاً یاد نگرفته اید.

به اصول مسلط شوید

برای فهم بهتر یادگیری عمیق، دوباره به سراغ دنیای ورزش برویم. به طور مثال یک گلف باز را متصور شوید. چگونه یک گلف باز آن ورزش را مسلط می شود و به پیشرفت آن ادامه می دهد؟

مهم ترین مهارت برای یک گلف باز که باید به آن مسلط باشد سووینگ است. یک حرفه ای سووینگ را 155 بار یا بیشتر در روز تمرین خواهد کرد. یک گلف باز خوب هرگز نمی گوید خیلی خب من سووینگ را می دانم پس حالا باید چیزی دیگر را انجام دهم. گلف باز ها می دانند بهترین راه برای تسلط به بازی این است که مهارت های پایه را مسلط شوند. آنها مهارت های مشابه را صد ها بار در روز برای سالیان سال تمرین می دهند و این موضوع ممکن است تا آخر عمرشان ادامه یابد.

متاسفانه خیلی از انگلیسی آموزان اهمیت یادگیری عمیق را درک نمی کنند .من در کلاس هایم زمان زیادی را برای تکرار و مرور مهم ترین وپر استفاده ترین قسمت های زبان صرف می کنم. بعضی وقتها یک دانش آموز ممکن است از این موضوع شاکی شود و بطور مثال بگوید من می خواهم گرامر پیشرفته تری یاد بگیرم، فعل گذشته را می دانم.

با این وجود، در مکالمات معمولی همین دانش آموز در استفاده فعل گذشته اشتباه می کرد. او از go به جای went در زمان گذشته استفاده می کرد. هنوز تفاوت دانستن چیزی و مهارت آن را متوجه نشده بود.

به یاد داشته باشید که دانستن، به چیزی گفته می شود که شما به تجزیه و تحلیل آن می پردازید و درباره آن فکر می کنید. مهارت چیزی است که شما انجامش می دهید. دانستن فعل گذشته مفید است. باید قادر باشید که فعل گذشته را فوراً و به صورت خودکار در مکالمات واقعی استفاده کنید. شما نیاز به مهارت انگلیسی دارید نه دانستن آن.

چگونه عمیق یاد بگیریم

نا امید نشوید. شما می توانید به هدف خود از مکالمه عالی انگلیسی نزدیک شوید فقط کافی است که روش یادگیری خود را تنظیم کنید. فقط نیاز دارید که آرام تر حرکت کنید و هر چیزی که یاد گرفتید را دوباره و دوباره تکرار کنید. مثلاً به دانش آموزانی که از دوره های من استفاده می کنند می گویم که حداقل هر روز به مدت یک هفته به آنها گوش دهند. هدف موضوع این است که حتی اگر فکر میکنند آن را می دانند دوباره به آن گوش دهند. اگر هنوز سخت است، به آنان پیشنهاد می کنم که به هر درس هر روز به مدت دو، سه یا حتی چهار هفته گوش دهند. به یاد داشته باشید که این یک مسابقه نیست. نکته اینجاست که نباید حفظ کنید یا طوطی وار عبارات را بگویید، باید واقعاً و عمیقاً مفهوم عبارتی که یاد میگیرید را متوجه شوید.

اغلب این سوال از من پرسیده می شود که ای جی می توانم دو درس را در یک هفته بخوانم؟ سوال خوبی است. افراد همیشه می خواهند که سریع پیش بروند و همه چیز را زیاد می خواهند. متوجه ام. ولی اگر از دانش آموزان پیشرفته من بپرسید به شما می گویند : نه.

چرا؟ چون یادگیری عمیق مهم است. شما نیاز دارید که هر فایل صوتی را هر روز به مدت یک هفته تکرار کنید. بیشتر از هفت روز بهتر هم هست .54 روز خوب تر و 65 روز خوب تر از 54 روز است. کم تر از 7 روز کار ساز نخواهد بود. شما به قدر کافی تکرار ندارید که مباحث عمیق وارد مغزتان شوند. به نوعی چالش بر انگیز است که سرعت خود را پایین بیاورید چون خیلی از افراد فکر می کنند که سریعتر بهتر است. ولی اینگونه نیست. نیاز دارید که به هر فایل صوتی حداقل یکبار در روز به مدت یک هفته گوش دهید. این کار را انجام می دهید چون می خواهید که دانستن شما عمیق تر و عمیق تر شود. یاد میگیرید که مسلط به موضوع باشید.

جولیا دانش آموزی از ایتالیا در ابتدا این ایده را قبول نمی کرد. او فکر می کرد که حوصله اش سر می رود و این کار وقت تلف کردن است. ولی می خواست که انگلیسی اش پیشرفت کند پس مایل بود که یک بار این کار را امتحان کند. بعد از چند مدت او گفت که متوجه شده است این همه سال را صرف یادگیری انگلیسی به روش سطحی کرده بود. او می گوید: وقتی که دومین درس را شروع می کردم درس اول را فراموش می کردم.

این روز ها جولیا بعضی وقتها به یک فایل صوتی به مدت یک ماه قبل از شروع دومی گوش می دهد. او می گوید: دیگر سخت نیست. راهی پیدا کرده ام که عمیقاً یاد بگیرم و به انگلیسیم واقعاً این موضوع کمک کرده است.

پس اگر قصد دارید به مطالب صوتی یا پادکست یا هر چیزی که دوست دارید، گوش دهید، فقط یکبار آن را گوش ندهید. یکبار کافی نیست .1بار کافی نیست. شما باید به آن مطالب، مکالمه ها یا هر چیز دیگر 65 بار یا 15 بار، 555 بار یا حتی بیشتر گوش دهید.

وقتی که واژه ها را یاد گرفتید به گوش دادن ادامه دهید. چون دانستن واژه ها یعنی اینکه شما می توانید از آنان برای امتحان استفاده کنید و معنی آن را بگویید ولی وقتی که آن را می شنوید، آیا سریعاً متوجه آن می شوید؟ آیا میتوانید از آن لغت به سرعت، راحت و خودکار استفاده کنید؟ اگر جواب خیر است پس نیاز دارید آن را دوباره یاد بگیرید، نیاز دارید که به همان فایل صوتی دوباره گوش دهید. خیلی خیلی زیاد تر. این یکی از راز های سریع صحبت کردن و یادگیری واقعی گرامر و درست استفاده کردن از آن است.

شما همانند گلف بازی هستید که سووینگ خود را صد ها بار در روز تمرین می دهد. گلف باز ها همیشه دنبال راهی اند که اصول اصلی مشابه خود را در گلف پیشرفت دهند. گلف باز ها می دانند که تسلط اصول بازی گلف مهم تر از دانستن حرفه ای آن است.

بطور مثال، شما ممکن است به داستانی در حالت گذشته بار ها و بار ها برای دو هفته گوش دهید. بعد از آن به داستانی دیگر به مدت دو هفته گوش می دهید و داستانی دیگر در حالت گذشته به مدت مشابه. هیچوقت از این کار دست بر نمی دارید. من یک بومی زبان هستم و در تمام دوره زندگی ام به فعل گذشته گوش داده ام. هنوز هم به فعل گذشته گوش می دهم و همچنان به آن تا زمانی که زنده هستم گوش می دهم . هر روز به واژگان مرسوم گوش داده ام، هزاران بار و همچنان به گوش دادنشان ادامه می دهم. این کار من را قادر ساخته از آنها به درستی استفاده کنم.

این همان راز است، شما هیچ گاه متوقف نمی شوید. نیاز به گوش دادن بیشتر دارید. به واژگان، افعال، عبارات تمرکز کنید و گوش دهید و دوباره و دوباره و دوباره آن را تکرار کنید. وقتی که این کار را کردید “حس درست بودن” را در خود پرورش می دهید و از انگلیسی طبیعی تر و به صورت خودکار استفاده خواهید کرد.

احتمالاً به این فکر می کنید که “ولی گوش دادن به یک چیز بار ها و بارها من را خسته نخواهد کرد؟” بله این موضوع ممکن است. بهترین راه برای فرار از خستگی انتخاب مباحثی می باشد که برای شما الهام بخش اند. الهام بخش یعنی عمیقاً جالب بودن.

چگونه منابع الهام بخش پیدا کنید؟ یکی از راه ها این است که چیزی را به انگلیسی یاد بگیرید که عاشق آن هستید. مثلا اگر عاشق داستان های عاشقانه اید به زبان انگلیسی آن ها را تهیه کنید! داستان های عاشقانه صوتی را تهیه کرده و هر روز به آن گوش دهید. نسخه متنی آن را نیز تهیه کنید. همزمان که به آن گوش می دهید، آن را بخوانید. اگر عاشق تجارت هستید پس تجارت را به انگلیسی یاد بگیرید. از انگلیسی به عنوان مفهوم یادگیری چیز دیگر یا مهارتی دیگر استفاده کنید. هر چه بیشتر به این منابع الهام بخش متمرکز شوید، تکرار آنها برای شما آسان تر خواهد شد. شما از دوباره شنیدن آنها لذت خواهید برد.

تمرین یادگیری عمیق

تمرین اول :فایل صوتی ای را تهیه کنید که 55 دقیقه باشد .این قرار است که فایل صوتی شما برای این هفته باشد. چند باری به آن گوش دهید. هر روز این کار را به مدت یک هفته انجام دهید. برای تسلط به آن مصمم باشید. ایده اصلی این است که شما قصد حفظ کردن آن را ندارید ولی هدف این را دارید که کاملا متوجه آن شوید. این را تصور کنید که هر گاه به فایل صوتی گوش دهید عمیق تر وارد مغزتان شود . همانند بذری که در مغزتان می کارید. آن را عمیق بکارید و با گوش دادن مککر به آن آب بدهید.

وقتی که به اولین فایل مسلط شدید دو فایل دیگر را تهیه کنید. آن ها باید بین 1 تا 55 دقیقه باشند. به اینها به همان شکلی که به اولی گوش دادید گوش بدهید. متوجه این خواهید شد که وقتی این را انجام می دهید به سطح دیگر از یادگیری می روید. سعی کنید که قادر به شناسایی این مرحله ها باشید. اولین اینگونه می باشد “اه لعنتی من نمی توانم متوجه شوم”. که شما نیاز به متن برای فهم کامل آن موضوع دارید. به مرحله دوم زمانی بر خواهید خورد که بدون مرور لغات و عبارات قادر به گوش دادن آن ها باشید. مرحله سوم زمانی خواهد بود که شما خیلی ساده و آسان بدون متن فایل را گوش بدهید و آنها را بفهمید. چقدر زمان می برد تا شما به مرحله سوم برسید؟ چقدر باید گوش داد تا بر فهمیدن شما موثر باشد؟ چقدر پیشرفت شما سریع خواهد بود و چقدر تکرار نیاز است؟ خیلی از آنها به شرایط ذهنی شما در تکرار ها بستگی دارند. آیا آرام هستید؟ انرژی دارید؟ وقتی که در همایش ها “واژگان حرکتی” را به دانش آموزانم آموزش می دهم کلمات جدید را در کمترین زمان مسلط می شوند چرا که همیشه در حال حرکت و هیجان زده اند. تکرار کردن با تمرکز نصفه و نیمه و انرژی کم به قدر تکرار کردن باید انرژی احساسی زیاد کار ساز نیست. پس وقتی که به این فایل ها گوش می دهید باستید و حرکت کنید و عبارات فریاد بزنید. اگر احساس خجالت می کنید در اتاقتان را ببندید و این کار را در اتاقتان انجام دهید تا با آن حس راحتی داشته باشید.

تمرین دوم :فایلی را برای تمرین گوش دادن انتخاب کنید .شکایتی که گاهاً از دانش آموزان درباره یادگیری عمیق می شنوم این است که گوش دادن به یک چیز هر روز برایشان خسته کننده است. پس در این تمرین هر چند روز شما تمرکز خود را تغییر می دهید. روز اول بر روی یادگیری واژگان متمرکز شوید. روز بعدی بازی ای انجام دهید که در آن سعی بر فهمیدن کل فایل صوتی بدون نیاز به متن داشته باشید. روز بعد، جمله ای را گوش دهید و فایل را متوقف کرده و آن را فریاد بزنید. ریتم صحبت کننده ، آوا و احساس او را کپی کنید. بر روی تلفظ خود، کار کنید. بعد بازی ای انجام دهید که دو جمله را گوش دهید و سعی کنید آن را بلند با احساس آن را فریاد بزنید. روز بعد دوباره به گوش دادن و فهمیدن فایل برگردید. اساساً هر روز شما تمرکز خود را بر روی یک مبحث مشابه تغییر می دهید پس آن را از جهات مختلف یاد می گیرید ومهم این است که هر تکراری که شما انجام می دهید هدفی در پشت آن است.

متن انگلیسی درس

Chapter 12 : The Fourth Rule – Repetition Is The Key To Spoken Mastery

You want to learn English and you want to speak it well RIGHT NOW. The problem is most language classes move too quickly for students to master material before moving onto something new. In this chapter, we’ll focus on the fourth rule of Effortless English which advises you to take your time and learn deeply.

What does it mean to learn deeply? To learn deeply means to learn English to the point where speaking and understanding are automatic. Often people know a lot of English grammar and vocabulary, but they don’t know it deeply. When it comes time to speak, they’re translating vocabulary and analyzing tenses in their heads or struggling to understand the meaning of what someone is saying to them. Effortless English emphasizes training for mastery.

Deep learning means repeating what you have learned, again and again. This might feel very different from the way you learned in school. Most schools have a lot of pressure to move fast. They’re always pushing the students to learn more grammar or a certain number of new words every week. The teachers rely primarily on textbooks, and try to finish them on schedule. The problem for students is that you learn a lot of stuff but then you forget it. Or you remember the basic idea, but you can’t use it.

Take the past tense, for example. If you’ve studied English before, chances are you learned the past tense. Chances are also good that you studied it in a textbook and then BOOM very fast, you moved on. You went on to learn more grammar, possessives, the future tense or the present perfect tense.

Now, if someone asks you if you know the past tense, you’d say, “of course.” But the truth is you haven’t mastered the past tense. You moved through the material so quickly that you never learned it deeply, like a native speaker. That’s why you still make mistakes with the past tense. Even though you may have studied English for many years, you still make mistakes because it’s not automatic. You haven’t learned it deeply.

Master the Fundamentals

To better understand deep learning, once again let’s look at the world of sports. Imagine, for example, a professional golfer. How does a professional golfer master the game and continue to improve?

The most important skill for a golfer to master is their swing. A professional will practice their swing five hundred times a day or more, every day. A good golfer never says, “OK, I already know how to swing, so now I need to do something else.”

Golfers understand that the best way to master the game is to master a few fundamental skills. They practice these same few skills hundreds of times a day, for years and years — possibly for their entire lives.

Unfortunately, many English learners fail to understand the importance of deep learning. In my English classes, I frequently spent a long time repeating and reviewing the most common and most useful language. Sometimes a student would complain. They would say, for example, “I want to learn advanced grammar. I already know the past tense.”

Yet, in a casual conversation, this same student frequently made mistakes with the past tense. He said “go” when he should have said “went.” He didn’t understand the difference between knowledge and skill.

Remember, knowledge is something you analyze and think about. Skill is something you do. Knowing the past tense is useless. You must be able to use the past tense instantly and automatically in real conversations. You need English skill, not English knowledge.

How To Learn Deeply

If this sounds familiar, don’t despair. You can move much closer to your goal of speaking excellent English simply by adjusting the way you learn. You just need to slow down and repeat everything you learn again and again. For example, I tell members of my courses to repeat each lesson daily for at least seven days. This is the case even if they think they know it well after listening to it twice. If it’s still difficult, I advise them to listen to the lesson daily for two, three or even four weeks. Remember, it’s not a race. The point is not to memorize, or recite the phrases back like a bird, but to truly deeply understand the phrases you are learning.

Often I get a question like this from a student: “A.J., can I learn two lessons in a week?” That’s a good question. People want to go faster. They want to do more. I understand that. But if you ask any of my advanced students, they will all give you the same answer: No.

Why? Because deep learning is important. You need to repeat each audio every day for seven days. More is fine. Yes, 14 days is better, 30 days is even better than that. Less than seven won’t get the job done. You won’t be doing enough repetitions to have the material sink in deeply. It’s challenging to pace yourself, because I know many people think that faster is better. But it doesn’t work that way. You need to repeat each audio at least once a day for seven days. You’re doing this because you want your knowledge to go deeper and deeper. You are learning for mastery.

Julia, a student from Italy, at first had a hard time accepting this idea. She thought she would get bored and that it might be a waste of time. But she wanted to improve her English, so she was willing to try it. Over time, she says, she realized she had spent years learning English but not in a deep way. “When I studied the second lesson,” she says, “I had already forgotten the first. “

These days, Julia sometimes listens to an audio for an entire month before she moves on. “It’s not hard work anymore,” she says. “I’ve developed a way to listen and learn deeply and it has really helped my English.”

So if you have an audio article or podcast, something you listen to and like, don’t just listen to it once. One time is not enough. Five times is not enough. You should listen to that article, speech, whatever it is 30 times. Or perhaps 50 times, 100 times or even more.

After you’ve learned the vocabulary, keep listening. Because knowing the vocabulary means that you can take the test and say the meaning, but when you hear it do you instantly understand it? Can you use it quickly, easily and automatically? If the answer is no, you need to study it again, you need to listen to that same audio again. Many, many times. This is one of the secrets to speaking faster and to really learning grammar and using it correctly.

You are like the professional golfer who practices his swing hundreds of times per day. The golfer is always looking for ways to improve that same fundamental skill. The golfer realizes that mastery of the fundamentals is more important than a lot of advanced knowledge.

For example, you might listen to a story in the past tense over and over for two weeks. After that, you’ll listen to another story for two weeks, and maybe another story in the past tense for the same length of time. You never stop. I am a native speaker and all my life I have been learning the past tense. I still listen to the past tense now, and I will as long as I live. I’ve heard the same common vocabulary words every day thousands and thousands of times and will continue to hear them. That has enabled me to use them quickly and automatically.

That’s the secret. You never stop. You just need more repetition. Focus on the most common words, most common verbs, most common phrases through listening and then repeat, repeat, repeat. When you do that, you develop that “feeling for correctness” and will use English more naturally and automatically.

Perhaps you are thinking to yourself, “But won’t I get bored listening to the same thing again and again?” Of course this is possible. The best way to avoid boredom is to choose material that is compelling to you. Compelling means “extremely interesting.”

How do you find compelling content? One way is to learn about something you love, in English. For example, if you love romance novels in your own language, get them in English! Find easy romance audiobooks and listen to them every day. Find the text versions of the books, too, and read while you listen. If you love business, then learn about business in English. Use English as a means of learning other knowledge and other skills. The more you focus on this compelling content, the easier it will be to repeat it often. You’ll enjoy hearing it again and again.

Deep Learning Practice

Exercise 1: Pick an audio that’s ten minutes long. This is going to be your main audio for the week. Listen to it a few times. Repeat this process every day for the next week. Really commit yourself to mastering it. The idea is you’re not trying to memorize it, but rather to thoroughly know it. Imagine that each time you listen to and understand the audio, it is going deeper into your brain. It’s like a seed you are planting in your mind. Plant it deep and water it with many repeated listenings.

After you have mastered the first audio, pick two additional audios. They should each be 5-20 minutes long. Listen to these in the same way as you did the first.

You will notice yourself going through different learning stages as you do this. Try to be conscious of these stages. The first will be, “Oh no, I don’t understand.” You may need to use a text for total understanding. You’ll know you’ve hit the second stage when you can listen to the words and phrases without reviewing any of them. The third stage will be when you’re hearing and easily understanding without the text. How long does it take you to get to the third stage? How does listening to longer audios affect your understanding?

How quickly will you progress and how many repetitions are required? Much of this will depend on your state of mind during repetition. Are you relaxed? Energized? When I teach action vocabulary in seminars, students can often master new words and phrases in just a few minutes because they are moving and excited. Repetition with half-concentration and low energy is not as good as repetition with engaged emotional energy. So as you are repeating the audios, stand up, move around, and even shout the phrases to yourself. If you’re feeling self-conscious, close your door and do this in your room until you get more comfortable with it.

Exercise 2: Select an audio for listening practice. A common complaint I hear from students about deep learning is that they get bored listening to the same thing day after day. So in this exercise, every few days you’re going to change your focus. On the first day, concentrate on just learning the vocabulary. On the next day, play a game where you’re just trying to understand the audio completely without the text. A day later, play a sentence, pause the tape and shout the sentence. Copy the speaker’s rhythm, tone, and emotion. Work on your pronunciation. Next, try a game where you play two sentences and then repeat them loudly, with emotion. The next day, return to just listening and understanding. Basically, each day you shift your focus on the same material so that you learn from many different angles. The important thing is that each repetition you do has a purpose.

مشارکت کنندگان در این صفحه

مترجمین این صفحه به ترتیب درصد مشارکت:

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.