هفتمین قاعده - انگلیسی را با قصه های جذاب یاد بگیرید

دوره: کتاب گویا / درس 20

کتاب گویا

28 درس

هفتمین قاعده - انگلیسی را با قصه های جذاب یاد بگیرید

توضیح مختصر

در این درس آقای هوگ درباره داستان های الهام بخش و کوتاه سیستم خود صحبت می کنند.

  • زمان مطالعه 18 دقیقه
  • سطح متوسط

دانلود اپلیکیشن «زبانشناس»

این درس را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زبانشناس» بخوانید

دانلود اپلیکیشن «زبانشناس»

فایل صوتی

دانلود فایل صوتی

ترجمه‌ی درس

فصل پانزدهم: قانون هفتم: انگلیسی را با قصه های جذاب یاد بگیرید

یکی از اولین اهداف Effortless English این بوده که به شما صحبت کردن و فهمیدن انگلیسی را سریع، درست و خودکار آموزش دهد. قسمت “خودکار” قسمتی است که این روش را از سایرین متفاوت می کند و خودکار بودن از فکر کردن در انگلیسی به وجود می آید.

وقتی که شما به انگلیسی فکر می کنید، دیگر ترجمه نمیکنید. دیگر به گرامر و تلفظ فکر نمی کنید. انگلیسی جزئی از شماست. درست همانند زبان مادری خودتان.

در این مرحله شما Effortless English را کسب کرده اید. شما بدون هیچ استرسی سریعاً متوجه می شوید،. چون شما به انگلیسی فکر می کنید، کلمات سریع و آسان از دهانتان جاری می شوند. گرامر درست را بدون فکر کردن به قواعد گرامری استفاده می کنید. اگر کسی از شما پرسید چگونه این کار را می کنید، احتمالاً میگویید “نمی دانم، فقط می دانم چه چیزی به نظر صحیح می آید”.

سرعت مشهود ترین تغییر در این مرحله است. شما قادرید که سریعاً متوجه شوید و سریعاً واکنش نشان دهید. دو دلی از بین می رود. تقلا ،استرس، شک و شبهه، گیجی، همه و همه از بین می روند. همانند یک بازیکن فوتبال حرفه ای هستید که با قدرت و ظرافت کار می کند.

تا به اینجا در جاده تسلط شما Effortless English را یاد گرفته اید. فقط یک قانون دیگر وجود دارد و من بهترین را برای تان در آخر کنار گذاشته ام.

قانون هفتم روشی است که به شما تمرین سرعت میدهد. خب این قانون چیست؟ داستان های گوش بده - پاسخ بده. این قانون هفتم و پایانی Effortless English است. با این داستان ها یاد بگیرید که به انگلیسی فکر کنید.

داستان های گوش بده - پاسخ بده یا داستان هایی که من گاهی داستان های کوتاه خطابشان می کنم چه داستان هایی اند؟

زمانی که به مدرسه های انگلیسی می رفتید را بیاد دارید؟ احتمالا شما با گوش دادن و تکرار کردن قواعد آموزش دیده بودید. وقتی که معلم می گوید بعد از من تکرار کنید Hi, How are you? و همه با هم تکرار می کنند Hi, How are you? و سپس معلم ادامه می دهد I’m fine, and you? سپس همه کلاس با هم می گویند I’m fine, and you? این روش گوش دادن و تکرار کردن است. این یک روشی قدیمی برای یادگیریست، ولی قوی نیست.

چرا؟ وقتی که شما گوش می دهید و تکرار می کنید، نیازی به فکر کردن به انگلیسی ندارید. شما اصلاً نیازی به فکر کردن ندارید. شما فقط چیزی که معلم می گوید را تکرار می کنید. حتی نیازی به فهمیدن اینکه او چه می گوید ندارید ولی با این حال شما گفته او را تکرار می کنید . این تمرینی بدون دخالت ذهن با کمترین منفعت است.

حالا بعضی وقتها، بعد از اینکه کمی در کلاس های سنتی گوش دادید و تکرار کردید، معلم شروع به سوال پرسیدن می کند که شما می توانید با واکنش هایی که یاد گرفته اید به آنها پاسخ دهید. بطور مثال، به جای تکرار کردن معلم از شما می پرسد How are you? و شما می گویید I’m fine, and you? که این حالت کمی بهتر است چون شما حداقل به جای تکرار عباراتی که امکان دارد متوجه شوید یا نشوید مشغول پاسخ دادن به سوالات هستید.

مشکل اینجاست که اینها پاسخ های از قبل پیش بینی شده اند. وقتی که معلم می پرسد how are you? شما همیشه می گوییدI’m fine and you می دانید که معلم قرار است چه بگوید و می دانید که شما قرار است چه بگویید. مکالمات واقعی غیر قابل پیش بینی هستند. هرگز نمی دانید چه قرار است رخ دهد، باید برای همه چیز آماده باشید. داستان های گوش بده - پاسخ بده خیلی قوی تر هستند.

احتمالاً اولین سوالی که برای شما پیش می آید این است: چرا داستان ها؟ در قانون پنجم من به شما درباره داستان های دیدگاه گفتم. در قانون ششم شما را تشویق به خواندن و شنیدن منابع معتبر مخصوصاً داستان ها کردم. حالا به شما می گویم که کلید انگلیسی خودکار داستان های گوش بده - پاسخ بده است.

داستان ها به طور شگفت آوری قدرتمند اند چرا که آنها روشی ایده آل برای تحویل اطلاعات به مغز هستند. انسان ها هزاران سال پیش حتی قبل از اختراع خط از داستانها برای آموزش و یادگیری استفاده می کردند. چه چیزی موجب شده داستان ها اینقدر قوی باشند؟ داستان ها احساسی هستند. ما عاشق قهرمان ها هستیم و از انسان های شرور متنفریم، و این مهم است. چرا که احساسات خالق خاطرات قدرتمند اند. به همین دلیل است که از هزاران سال قبل، ادیان از داستان ها برای تدریس اصولشان استفاده می کردند. آنها می توانستند مستقیماً اصولشان را آموزش دهند، ولی می دانستند که داستان ها عقیده ای عمیقتر و قوی تر می سازند. و وقتی که داستانی طراحی شود که عجیب ،خنده دار یا به شدت احساسی باشد، ساده تر به خاطر سپرده می شود. به همین دلیل است که داستان های گوش بده - پاسخ بده از شخصیت های عجیب و وقایع اغراق آمیز ساخته شده اند. کدام ساده تر به خاطر سپرده می شود: یک شخص معمولی با موهایی قهوه ای یا یک شخص که یک متر قد دارد و موهایش سبز است. اگر آنها را در مهمانی ای ملاقات کنید کدام را بعد از یک سال به یاد خواهید آورد؟ معمولا کسی که عادی نیست.

در کنار عجیب، خنده دار بودن، یا اغراق آمیز بودن، داستان های گوش بده - پاسخ بده از تکنیکی که “داستان را بپرس” نام دارد استفاده میکند. لطفاً این را به یاد داشته باشید، نگفتم تعریف یک داستان ،گفتم پرسیدن یک داستان .این تکنیکی است که توسط بلین ری ساخته شده است. معلم با پرسیدن چندین سوال خیلی ساده و آسان داستانی را می سازد. چرا؟ چون سوال ها شما را تمرین می دهند که سریع متوجه شوید و واکنش نشان دهید. یک داستان گوش بده – پاسخ بده غیر فعال نیست. شما باید دائماً متوجه انبوهی از سوالات بی پایان شوید و خیلی سریع به آنها پاسخ دهید. معلم خیلی آهسته با اضافه کردن اطلاعات بیشتر داستان را می سازد.

یک بعد مهم از این داستان ها این است که سوالات همیشه آسان و جواب های شما همیشه کوتاست. در بیشتر اوقات به گروه کوچکی از کلمات پاسخ خواهید داد. تمرکز این داستان ها سرعت است، نه طول پاسخ ها. به یاد داشته باشید برای به دست آوردن بالاترین سطح از مکالمه انگلیسی نیاز دارید سریع باشید. شما باید فوراً متوجه داستان شوید و به آن واکنش نشان دهید.

وقتی به داستان گوش می دهید ،گاهی معلم از شما سوالی می پرسد که جواب آن را نمی دانید. وقتی این اتفاق افتاد باید سریعاً پاسخی را حدس و فریاد بزنید.

پس این روندی از سوالات و پاسخ های بدون توقف است. در طول این روند، شما قسمت تحلیلی و آهستهی مغز خود را خاموش میکنید. چون سوالات زیادند و نیاز دارید سریعاً به آنها پاسخ دهید. زمانی برای فکر کردن به گرامر، واژگان یا چیز دیگری ندارید. از این طریق است که داستان های گوش بده – پاسخ بده سرعت شما را تمرین می دهند.

وقتی که از این داستان ها استفاده می کنید، به خود آموزش می دهید که سریع متوجه شوید و سریع واکنش نشان دهید. باید سریع و خودکار بدون اینکه فکری اضافی داشته باشید صحبت کنید. بدون فکری همانند “معنی آن چه بود؟” .به این دلیل است که این داستان ها بسیار قدرتمند اند. شما یاد میگیرید که به انگلیسی فکر کنید و بدون ترجمه کردن سریع صحبت کنید.

داستان های کوتاه چگونه کار می کنند؟

اجازه دهید برای شما نمونه ای ساده و بسیار آسان از داستان های کوتاه را مثال بزنم، فقط در چند جمله کوتاه.

حالا فرض کنید که داستانی کوتاه درباره میمون دارید. داستان های گوش بده-پاسخ بده اینگونه کار می کنند. به عنوان معلم از شما می پرسم:

Class, there was a monkey. Was there a monkey?

شما فریاد می زنید

Yes!

میتوانید اینگونه نیز فریاد بزنید

Yes there was a monkey!

ولی جواب تک کلمه ای نیز کافی است.

سپس می گویم Was there a moneky or was there a girl?

شما سریعاً فریاد می زنید .A monkey…A monkey

و دوباره میگویمAh so there was a monkey?

دوباره شما فریاد می زنید

Yes, a monkey.

می گویم

Ah, I see… there was a monkey. What was his name?

اینجاست که شما اسم او را نمی دانید پس سریعاً حدس می زنید جان یا جیم یا هر چیز دیگر، شما اسمی را حدس زده و تا می توانید سریع فریاد بزنید.

می گویم:

His name was Reggie. Was Reggie a moneky or was Reggie a girl?

و دوباره شما فریاد می زنید

A monkey.

این روند به مدت بیست دقیقه یا بیشتر ادامه پیدا میکند و آهسته این داستان ساخته می شود. من به پرسیدن سوال های بیشتر ادامه می دهم و چون شما دائماً در حال پاسخ به سوالات هستید یاد می گیرید که به انگلیسی فکر کنید .یاد می گیرید که واکنش نشان دهید، تا سریع و سریعتر به انگلیسی پاسخ دهید .مشخصاً این مثالی بسیار ساده است. داستان های کوتاه من طولانی تر و جالب تر هستند و سوالاتی بیشتر در آنها وجود دارد. (می توانید یک نمونه ساده و رایگان را دانلود کنید که شامل داستان گوش بده-پاسخ بده نیز می شود)

http://EffortlessEnglishClub.com/point-of-view-grammar

و وقتی که شما از این داستان ها استفاده می کنید، به تدریج خود را تمرین می دهید که به انگلیسی فکر کنید.

داستان های گوش بده-پاسخ بده نوعی از تمرین دادن مغز بصورت فعال است .چرا که آنها داستان اند، می توانید اتفاقاتی که در آن رخ می دهد را تصور کنید. عبارات، گرامر و واژگان را در حالتی مفهومی یاد می گیرید .چون داستان ها عجیب و خنده دارند، انگلیسی استفاده شده در آنها را به مدت طولانی تری به یاد خواهید داشت. چون دائماً در حال پاسخ دادن به سوالات هستید، یاد می گیرید که به انگلیسی فکر کنید و سریع و سریع تر واکنش نشان دهید.

در حقیقت، یک داستان گوش بده-پاسخ بده خوب، تمامی عناصر سیستم Effortless English را ماهرانه تلفیق کرده و به ابزاری برای یادگیری قدرتمند تبدیل ساخته است. من ابزاری بهتر از این، برای پیشرفت سریع انگلیسی گفتاری نمی شناسم.

چگونه دانستن فرهنگ به شما کمک می کند روان تر صحبت کنید.

وقتی که داستان های کوتاه را می سازم، سعی می کنم آنها را خنده دار و عجیب بسازم تا به یاد داشتن شان آسان شود. همچنین سعی می کنم که فرهنگ آمریکایی را نشان دهم. در پایان این فصل به طور مثال شما تمرینی خواهید دید.

چرا این کار را انجام می دهم؟ تحقیقات نشان داده اند که شما یک زبان را اگر بتوانید با شناخت فرهنگ آن کشور شروع کنید سریع تر یاد خواهید گرفت .بطور مثال بنا بر گفتهی دکتر استفن کرشن که مخالف اعتقاد عمومی مردم است، حتی مردمی که انگلیسی را به عنوان یک بالغ یاد می گیرند هم می توانند یک لهجه عالی بسازند. چیزی که آنها را از این قافله عقب نگه داشته، عاجز بودن از ساختن صدا های جدید نیست ،بلکه ارتباطشان با کشورشان و فرهنگشان است .وقتی کودکی به آمریکا می آید و انگلیسی یاد می گیرد، می خواهد که خود را تطبیق دهد، پس او همه کار انجام می دهد تا بتواند همانند آمریکایی های بالغ شود. به بیان دیگر، آنها هویت ایجاده شده دارند و سعی می کنند که بیشتر با فرهنگ بومی ارتباط عمیق ایجاد کنند.

ولی راه هایی وجود دارد که به این منظور برسیم. بهترین راه برای انجام این کار این است که شما انگلیسی را از طریق قسمتی از فرهنگ آمریکایی یاد بگیرید که خیلی دوست دارید ) می تواند بریتانیایی، استرالیایی نیز باشد اگر انگلیسی را در آن یاد بگیرید و خود را در آن غرق کنید . می تواند هر چیزی باشد، موسیقی، فیلم، غذا، هنر های رزمی یا هر چیز دیگر که برای شما جذاب باشد. مخصوصاً اگر شما چیزی را در فرهنگی منحصر به فرد بیابید، مثلاً فوتبال آمریکایی.( یک مورد مهم تر این است که شما با بومی زبانانی که همان مورد مشابه را دوست دارند ارتباط برقرار کنید و علایق خودتان را با آنها به اشتراک بگذارید. امتحان کنید و ببینید. این به شما کمک می کند که روان تر صحبت کنید و همچنین به تلفظ شما نیز کمک خواهد کرد.

حرکات و داستان های کوتاه

من اهمیت حرکت داشتن را در فصول ابتدایی بیان کردم. روش” واکنش تمام بدنی “دکتر جمز اشر تاکید بر ارتباط میان حرکات و یادگیری دارد. روش “واکنش تماماً بدنی داستانی” آقای بلین ری، حرکات را با داستان ها مرتبط ساخته است .Effortless English از هر دو سیستم استفاده می کند.

وقتی که در کلاسی تدریس می کنم یکی از چیز هایی که به دانش آموزانم می گویم این است که نیاز دارند به داستان های کوتاه با فعالیت تماماً بدنی گوش دهند. بیشتر قدرت داستان های کوتاه از این می آید که پاسخ های شما چقدر قدرتمند باشد.

در هر داستان کوتاه شما به سه گونه جملات گوش می دهید. باید به هر کدام از این جملات به شیوه ای خاص گوش دهید. اولین قسمت از جملات، یک شرح از داستان است. شرح دادن، سوال نیست ولی شما با گفتن آاااااا به آن واکنش نشان می دهید. به یاد داشته باشید حرکات و احساسات با شدت بیشتر، قوی تر هستند. پس نگویید آاه. فریاد بزنید و بدنتان را همزمان حرکت دهید. وانمود کنید که صحبت های گوینده مهم ترین و جالب ترین اطلاعاتی است که تا به حال شنیده اید. سرتان را به نشانه تایید تکان دهید و همزمان که واکنش نشان می دهید لبخند بزنید.

دومین نوع از جملات، سوالی است که شما جواب آن را می دانید. وقتی که این گونه جملات را می شنوید، تا می توانید جواب را بلند فریاد بزنید و همزمان با این کار از ژست های مختلف استفاده کنید که نشان دهد واقعاً هیجان زده اید. اغراق بورزید .دستانتان را همزمان که می گویید بله به بالا ببرید.

سومین نوع از جملات، که در داستان های کوتاه می شنوید سوالاتی اند که شما جواب آن را نمی دانید. همانطور که قبلا به آن اشاره کردم در

این شرایط کار شما این است که یک حدس را تا جای ممکن سریعاً فریاد بزنید. همانند نوع اول و دوم حدس خود را فریاد بزنید و از ژست های اغراق آمیز استفاده کنید.

تلفیق سرعت، فریاد، حرکت جمله را در حافظه شما هک می کند. به جای فقط صدا، شما صدا، حرکت و احساسات را با هم درک می کنید. نیاز به تکرار کمتری برای حفظ کردن دارید. همچنین با اینکار ارتباطی میان انگلیسی صحبت کردن با احساس شوق ایجاد می کنید، چرا که همزمان یک آنکراژ مثبت می سازید.

استرسی در داستان های کوتاه وجود ندارد چون همه می توانند بگویند بله یا خیر. به این دلیل است که سوالات طراحی شده بسیار آسان هستند .

این تمرین حفظ کردن نیست، تمرین واکنش نشان دادن است. شما قسمت تجزیه کننده مغز خود را کامل حذف می کنید و مستقیم به سراغ سریع پاسخ دادن می روید.

تمرینی دیگر که در کلاس هایم انجام می دهم بازگو کردن داستان هاست. وقتی که دانش آموزان به یک داستان دوباره گوش می دهند آن را خوب می شناسند، سپس برای یکی از دوستان خود بازگو می کنند. آنها می ایستند و از کله بدن خود با ژشت های قوی استفاده می کنند و داستان را با صدایی بلند و پر از شوق می گویند. ایده اصلی این است که داستان را تا می توانند سریع بگویند و به سرعت متمرکز باشند نه به دقت.

شما نیز این کار را انجام می دهید. وقتی که به سوال و جواب ها مسلط شدید فایل صوتی داستان کوتاه را قطع کنید و با حسی قدرتمند داستان را با صدای بلند و با سرعت زیاد بازگو کنید. این را تبدیل به یک بازی کنید و به دنبال سرعت باشید. مشکلی با اشتباه کردن وجود ندارد و حتی می توانید اطلاعات داستان را تغییر دهید. فقط صحبت کردن را تا جایی که می توانید تمرین کنید.

نکته اینجاست که بهترین بازده یادگیری زمانی رخ می دهد که در بهترین حالت خود، فعال و درگیر با موضوع باشید. درس های زنده من همانند کنسرت های راک هستند و همه انرژی عظیمی دارند. برای ایجاد این حس در خانه آهنگ مورد علاقه خود را پخش کنید، درها را ببندید تا کسی شما را نبیند. حالا قبل از گوش دادن به داستان های کوتاه شروع به پریدن به این ور و آن ور کنید تا پر انرژی شوید. به داستان های کوتاه گوش دهید، همانطور که داستان های کوتاه را انجام می دهید هیجان زده شوید، از خود بی خود شوید. جواب ها را فریاد بزنید و در آخر با بازگویی سریع داستان را به اتمام برسانید. به یاد داشته باشید که هر چه واکنش های شما قوی تر باشد و هر چه انرژی که استفاده می کنید بیشتر باشد، یادگیری شما عمیق تر خواهد بود.

تمرین

این داستانی کوتاه بدون سوال و پیشرفته است. کلمات پر رنگ شده کلماتی اند که من قبلاً در یکی از همایش هایم آموزش داده ام. بخشی از متن را برای شما قرار دادم تا ایده ای به شما بدهم.

برای نسخه کاملاً صوتی از این درس که شامل سوالات است به لینک زیر مراجعه کنید

http://effortlessenglishclub.com/point-of-view-grammar

داستان کوتاه گوش بده-پاسخ بده : مسابقه

It’s five o’clock and Allen is riding his motorcycle in San Francisco. He is riding down Van Ness Street and comes to a stop light.

A red Ferrari pulls up next to him. The driver’s wearing dark sunglasses. He looks over at Allen.

Allen looks at him and realizes that the driver is Tom!

Tom sneers at Allen. He says, “When the light turns green, let’s race.”

Allen says, “All right, you’re on!”

Tom says, “I’m gonna smoke you!”

Allen says, “You wish. I’m gonna beat you and your sorry-ass car.” Allen and Tom wait at the light. They rev their engines.

Suddenly, the light turns green. Allen and Tom take off! They zoom down Van Ness at top speed.

Tom is winning.

But suddenly, blue and red lights appear behind Tom – it’s the police. They pull him over.

Allen zooms past Tom, laughing. He yells, “Better luck next time!” Allen is the winner!

نسخه صوتی این داستان را دانلود کنید که شامل سوالات است. به داستان گوش دهید و هر روز به مدت هفت روز یا بیشتر به آنها پاسخ دهید ) .به یاد داشته باشید. بیشتر بهتر است چون یادگیری عمیق مهم است.( هر وقت که گوش دادن و پاسخ دادن را تمام کردید فایل صوتی را متوقف کنید و داستان را تا جایی که می توانید سریع بازگو کنید. متوجه می شوید که سرعت مکالمه شما هر روز بیشتر می شود.

متن انگلیسی درس

Chapter 15 : The Seventh Rule: Learn English With Compelling Stories

The primary purpose of Effortless English is to teach you to speak and understand English quickly, correctly and automatically. That “automatic” part is what separates this method from so many others, and automatic comes from thinking in English.

When you think in English, you no longer translate. You no longer think about grammar or pronunciation. The language has become a deep part of you, just like your own native language.

At this stage, you have achieved effortless English. You understand instantly, with no stress. Because you think in English, words flow out of your mouth quickly and easily. You use correct grammar, yet never consider grammar rules. If someone asks how you do it, you probably say, “I don’t know. I just know what sounds right.”

Speed is the most obvious change at this stage. You are able to instantly understand and instantly respond. The hesitation is gone. The strain, the stress, the doubt, the confusion – all gone. You are like the professional soccer player, performing with power and grace.

At this point on the road to fluency, you have learned most of the Effortless English system. You have just one more rule to learn and I have saved the best for last.

Rule Seven is the method that trains speed. So what is it? Listen-and-answer stories. That’s the seventh and final rule of Effortless English. Learn to think in English with listen-and-answer stories.

What are listen-and-answer stories, or, as I sometimes call them, mini-stories? Well, remember in the past when you went to English school? You probably were taught with a lot of listen and repeat drills. You know, when the teacher would say, “Repeat after me. Hi, how are you?” And everyone in the class would say in unison, “Hi, how are you?” Then the teacher would continue, “I’m fine, and you?” Then all of the class together said, “I’m fine, and you?” This is listen and repeat. It’s an old way to learn English. But, it’s not powerful.

Why? When you listen and repeat, you don’t need to think in English. You don’t need to think at all. You just repeat what the teacher said. You don’t even need to understand what you are saying, but still you repeat. It’s a mindless exercise with little benefit.

Now sometimes, after you’ve gotten used to listening and repeating in one of these traditional classes, the teacher will start asking you questions so you can answer with some of the responses you’ve learned. For example, instead of having you repeat, she’ll ask: “How are you?” You’ll say, “I’m fine, and you?” This is a bit better, since you’re at least answering questions and not just repeating phrases you may or may not understand.

The problem is, these are scripted answers. When the teacher asks, “How are you?” you always say, “I’m fine, and you?” You already know what the teacher is going to say and you already know what you are going to say. Yet, real conversations are unpredictable. You never know what is coming next. You have to be ready for anything. Listen-and-answer stories are much more powerful.

Perhaps the first question we should ask is, “Why stories?” In Rule Five, I taught you about point- of-view stories. In Rule Six, I encouraged you to read and listen to authentic materials, especially stories. Now I’m telling you the key to automatic English is listen-and-answer stories.

Stories are incredibly powerful, because they are an ideal way to deliver information to the brain. Human beings have used stories to teach and learn for thousands of years, since well before the invention of writing. What makes them powerful?

Stories are emotional. We love the heroes and hate the villains, and that’s important because emotions create stronger memories. This is why religions have used stories for thousands of years to teach their principles. They could just teach the principles directly, but they know that stories create a stronger and deeper impression.

And when a story is designed to be strange, funny, or highly emotional, it is even easier to remember. This is why listen-and-answer stories use strange characters and exaggerated events. Which is easier to remember: a normal person with brown hair, or a person who is only one meter tall with green hair? If you meet both briefly at a party, which are you most likely to remember a year later? Usually it’s the one that is not “normal.”

In addition to being strange, funny, or exaggerated, listen-and-answer stories use a very specific technique called “asking a story.” Please note, I did not say telling a story. I said asking a story. This is a technique developed by Blaine Ray. The teacher creates the story by asking a lot of very simple and easy questions. Why?

Because the questions train you to understand and respond more quickly. A listen-and-answer story is not a passive activity. You must constantly understand a barrage of endless questions, and you must instantly respond to them. The teacher slowly builds the story by adding more details.

An important aspect of these stories is that the questions are always easy and your answers are always short. Most of the time, you will answer with only a couple of words. The focus of these stories is speed, not length. Remember, to achieve the highest levels of English speaking, you must be fast. You must understand and respond instantly.

As you listen, sometimes the teacher will ask a question and you won’t know the answer. When this happens, you are encouraged to immediately shout out a guess.

So the process is a non-stop series of questions and answers. Through this process, you overwhelm your slow analytic brain. Because there are so many questions and you must answer so quickly, there simply isn’t time to think about grammar, vocabulary, or anything else. This is how listen-and-answer stories train you for speed.

When you use these listen-and-answer stories, you teach yourself to understand quickly and to respond quickly. You have to speak quickly and automatically, without thinking, “What does that word mean?” That’s why these stories are so powerful. You learn to think in English, and you learn to speak quickly without translating.

How Mini-Stories Work

Let me give you a very easy and simple sample of a question-and-answer mini-story, just a couple of sentences. Now, imagine you have a short little story about a monkey. In listen-and-answer stories, it would work this way. As a teacher, I would say: “Class, there was a monkey. Was there a monkey?” You would shout: “Yes!” You could also shout, “Yes, there was a monkey!” but a one word answer is sufficient.

Then I would say, “Was there a monkey or was there a girl? You would immediately shout: “A monkey – a monkey.”

And I would say, “Ah, so there was a monkey?” Again, you would shout, “Yes, a monkey.”

I would say, “Ah, I see there was a monkey. What was his name?” Here you don’t know, so you guess quickly – John or Jim – anything – you would shout an answer as fast as possible.

“Actually,” I would say, “his name was Reggie. Was Reggie a monkey or was Reggie a girl?” And you would shout again, “A monkey!”

This continues for twenty minutes or more, slowly building the story. I continue to ask more questions, and because you are constantly answering questions, you learn to think in English. You learn to respond, to answer faster and faster in English. Now of course, this example is very simple. My real mini-story lessons are longer and much more interesting, and there are a lot more questions. (You can download a free sample Effortless English lesson, including a listen-and-answer story, at: http://EffortlessEnglishClub.com/point-of-view-grammar.) And when you use these lessons, you will gradually train yourself to think in English.

Listen-and-answer stories are a form of active brain exercise. Because they are stories, you can visualize what’s happening. You learn the phrases, grammar and vocabulary in a meaningful context. Because the stories are strange and funny, you remember the English used in them much longer. Because you constantly answer questions, you learn to think and respond in English faster and faster.

In fact, a good listen-and-answer story skillfully combines all elements of the Effortless English system into one powerful learning tool. I know of no better tool for rapid improvement in spoken English.

HOW KNOWING THE CULTURE HELPS YOU SPEAK MORE FLUENTLY

When I put together mini-stories, I try to make them funny or strange so that they’re easy to remember. I also try to reflect American culture, as youll see in the practice example at the end of this chapter.

Why do I do this? Well, research has shown that you will learn a language more quickly if you can begin to identify with the culture. For example, according to Dr. Stephen Krashen and contrary to popular belief, even people who learn English as an adult can develop a perfect accent. What holds them back is not some inability to make new sounds, but rather their connection to their home country and its culture. When a child comes to the U.S. and learns English, they really want to fit in, so they will do everything they can to be like other Americans. Adults, on the other hand, have more established identities and tend to stay more rooted to their native culture.

But there are ways to get around this. The best thing you can do if you’re trying to learn English is find some part of American culture that you really love (or British or Australian culture, if you’re studying English there), and can immerse yourself in. It can be anything – music, movies, food, martial arts, whatever – as long as you find it interesting. It’s especially useful if you can find something that is unique to the culture, like American football, for example. Most important, you must connect to and share your interest with native English speakers who love the same thing.

Try it and see. This will not only help you speak more fluently, but it will also help your pronunciation as well.

Movement and Mini-Stories

I mentioned the importance of movement in earlier chapters. Dr. James Asher’s total physical response (TPR) system emphasizes the link between movement and learning. Blaine Ray’s TPRS method (Total Physical Response using Storytelling) links movement to stories. Effortless English uses both systems.

When I do a live event, one of the first things I tell my students is that they need to make listening to a mini-story a whole body activity. Much of the power of (listen-and-answer) mini-stories comes from how powerful your responses are.

In any (listen-and-answer) mini story, you will hear only three types of sentences. You must respond to each type of sentence in a particular way. The first type of sentence is a statement. A statement is not a question, but you should still respond by saying “ahhhhhhhhh.” Remember, stronger movements and emotions are more powerful, so don’t just say “ahhhh,” shout it and move your body at the same time. Pretend the statement is the most interesting information you have ever heard! Nod your head and smile as you respond.

The second type of sentence is a question you know the answer to. When you hear this kind of sentence, you want to shout an answer as loud as you can, using a full body gesture that shows you’re really excited about it. Exaggerate. Throw your arms up as you shout, “Yes!”

The third and final type of sentence you will hear in a mini story is a question where you don’t know the answer. As I mentioned previously, in this case your job is to shout a guess as quickly as possible. As with the other sentence types, shout your guess loudly and use exaggerated gestures as you do so.

The combination of speed, shouting, and movement locks in the memory of the sentence. Instead of just sound, you’re getting sound and movement and emotions. You’ll need fewer repetitions to remember it. You’ll also start to connect speaking English to that excited enthusiastic feeling because, at the same time, you are creating a positive anchor.

There’s no stress with mini-stories because anyone can say yes or no. That’s why the questions are designed to be super easy. It is not a memory exercise, it’s a response exercise. You bypass the whole analysis part and go straight into fast responses.

Another exercise we do at live events is story retelling. Once students have listened to a story and they know it well, they retell it to a friend. They stand up and use their whole body with big, strong gestures and tell the story in a loud, enthusiastic voice. The idea is to tell the story as quickly as possible, focusing on speed, not accuracy.

You will do this as well. After you have mastered the questions and answers, turn off the audio mini story. In a peak emotional state, retell the story out loud as fast as you can. Shout the story and use big gestures as you speak. Make it a game and aim for speed. It’s okay to make a mistake and it’s even okay to change the details of the story. Just practice speaking as fast as you possibly can.

The point is that the best learning happens when you are in a peak state, involved and active. My live lessons are like “English rock concerts” and everyone has tremendous energy. To recreate this at home, put on your favorite music. Close the door so no one can see you. Now jump around just before you do the mini-story. Feeling energized, begin listening to the mini-story. As you’re doing the mini- story, get excited. Get crazy. Really shout out the answers. Finish with a fast retelling of the story. Remember, the more powerful your responses are and the more energy you use, the deeper your learning will go.

Practice Exercise

Here is a more advanced mini-story, without the questions. Note: the bolded words are the vocabulary I would teach my students in advance at a seminar. I’ve included part of the transcript to give you an idea.

For a full audio version of this lesson, including the questions, go to:

http://effortlessenglishclub.com/point-of-view-grammar

Listen and Answer Mini Story: The Race

It’s five o’clock and Allen is riding his motorcycle in San Francisco. He is riding down Van Ness Street and comes to a stop light.

A red Ferrari pulls up next to him. The driver’s wearing dark sun glasses. He looks over at Allen.

Allen looks at him and realizes that the driver is Tom!

Tom sneers at Allen. He says, “When the light turns green, let’s race.”

Allen says, “All right, you’re on!”

Tom says, “I’m gonna smoke you!”

Allen says, “You wish. I’m gonna beat you and your sorry-ass car.”

Allen and Tom wait at the light. They rev their engines.

Suddenly, the light turns green. Allen and Tom take off! They zoom down Van Ness at top speed.

Tom is winning.

But suddenly, blue and red lights appear behind Tom – it’s the police. They pull him over.

Allen zooms past Tom, laughing. He yells, “Better luck next time!”

Allen is the winner!

Download the audio version of this story, including the questions. Listen and respond to the story every day for seven days or more (and remember, more is better because of deep learning). Each time you finish listening and responding, turn off the audio and retell the story as fast as possible. Notice as your speaking gets faster each day.

مشارکت کنندگان در این صفحه

مترجمین این صفحه به ترتیب درصد مشارکت:

🖊 شما نیز می‌توانید برای مشارکت در ترجمه‌ی این صفحه یا اصلاح متن انگلیسی، به این لینک مراجعه بفرمایید.